Domácí

Nedaří se vám otěhotnět? Navštivte Vítkův hrádek na Krumlovsku

Páry, které mají potíže s početím dítěte, by si letos v létě mohly udělat výlet na Vítkův hrádek. Před několika dny se tam totiž vrátila socha Madony s dítětem, která údajně zajistí plodnost. O nejvýše položený hrad v České republice se před 20 lety postarala skupina lidí, která změnila hradní ruiny v nevšední cíl výletů.

Vítkův hrádek je památka, kde si lidé mohou plnit drobné fyzické výzvy. Stojí totiž v nadmořské výšce 1 053 metrů, počet schodů na vyhlídku je 64. Ta největší výzva však ležela před partou nadšenců, kteří tam vstoupili před více než 20 lety poprvé. "Když jsem sem poprvé přišel, tak k hrádku nebyl žádný přístup. Byl zde pouze žebřík, po kterém jsme mohli vylézt kousek výš, abychom se mohli podívat dovnitř," popsal purkrabí Pavel Navrátil.

Na šumavskou zříceninu ze 13. století přivedl purkrabího, vystudovaného sociologa, horolezec Miroslav Kovačičín, jehož zdolávání vrcholů ukončila rázná poznámka hajného. "Zhruba před 23 lety jsem dělal besedu o Himalájích v obci Přední Výtoň. Tam mě tehdy oslovil starší pán, pan Zigrosser, který mi vytknul, že se flákám po Himalájích a nezajímá mě Svatý Tomáš," uvedl horolezec a předseda Spolku přátel Vítkova hrádku Miroslav Kovačičín.

Související obsah

​Právě hajný pak Mirkovi Kovačičínovi ukázal zříceninu nad vesničkou Svatý Tomáš a postaral se mu tak o lásku na zbytek života. Trvalo celkem pět let, než do hradu mohla vstoupit veřejnost. Náklady na tisíce hodin práce se vyšplhaly na 23 milionů korun. Lidé ze Spolku přátel Vítkova hrádku tam vybudovali vyhlídkovou plošinu, postupně opravili palisády kolem hradu, zpevnili zdivo a přivedli tam zase život.

Nejlepší viditelnost z hradu je prý v jarním období nebo na podzim, kdy je vidět až na horský masiv Dachstein nebo na horu Zugspitzce. V létě místo poskytuje příjemné ochlazení. Podle provozní hradu Renaty Kolářové je v interiéru zhruba o pět stupňů méně, než je venku.

Související obsah

​Letos na hradě připravují opravu vyhlídkové plošiny, v bývalé konírně otevřou kamenné záchody a ke kostelíku pod hradem nedávno přivezli sochu Madony, jejíž originál se ztratil během druhé světové války. Miroslav Kovačičín k tomu dodává, že nakonec se původní socha dohledala a je umístěna v jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.

Věrná kopie původní sochy má přilákat páry, které se marně snaží o dítě. Madona má totiž podle Kovačičína zvláštní moc, která zajistí početí těm ženám, kterým se to nedaří. Milovníci Vítkova hrádku však lákají k návštěvě i všechny ostatní. Díky tomu, že se na hradě nikdy nebojovalo, mohou zde prý načerpat pozitivní energii. Pokud by ji někdo necítil ze staletých zdí, ze stálého osazenstva ji ucítí určitě. Důvodů pro návštěvu je tak hodně.

Šárka Loukotová, pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz