Zahraničí

Ruská okupační správa: Ukrajina dělala zakázané pokusy v jaderné elektrárně

Ruská okupační správa: Ukrajina dělala zakázané pokusy v jaderné elektrárně
Jaderná elektrárna v Záporoží | Zdroj: TV Nova

Člen ruské okupační správy Záporožské oblasti Volodymyr Rogov tvrdí, že Ukrajina prováděla v tamní jaderné elektrárně zakázané experimenty. S obviněním přišel ve středu. Přičítá tomu i ukrajinský letecký útok na město Enerhodar ležící v bezprostřední blízkosti elektrárny. Podle Rogova chtěli Ukrajinci zničit důkazy.

Ukrajinská armáda provedla nálet na Enerhodar v úterý. Cílem byla budova, v níž dříve sídlila ukrajinská tajná služba SBU a kterou obsadili ruští vojáci. Zasáhnout ji měly nejméně čtyři střely odpálené z bezpilotních letounů. I ruská okupační správa potvrdila, že elektrárna nebyla zasažena a funguje normálně. Zástupci okupační správy teď přišli s tím, že Ukrajinci nálet podnikli, aby utajili zakázané pokusy, které v elektrárně prováděli.

"Porošenko-Zelenského režim (Petro Porošenko byl předchůdcem Volodymyra Zelenského v úřadu ukrajinského prezidenta - pozn. red.) povolil zakázané experimenty v jaderných elektrárnách. Počínaje velkým množstvím jaderných materiálů, které nejsou potřeba pro provoz elektrárny a nemohly se objevit v souvislosti s provozem reaktorů, až po řadu dalších zajímavých událostí," řekl člen okupační správy Záporožské oblasti Volodymyr Rogov pro ruskou agenturu Ria Novosti.

Související obsah

​"Jakmile se dozvěděl o přání delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) navštívit Záporožskou jadernou elektrárnu, dal Zelenskyj rozkaz k zahájení ostřelování zařízení. Tímto krokem narušil možný příjezd inspekce IAEA pod záminkou nebezpečné situace ve městě, čímž zastrašoval zahraniční experty a nadále skrýval zakázané manipulace s radioaktivními materiály," dodal Rogov.

IAEA se i nadále snaží do jaderné elektrárny dostat, problémem je ale podle šéfa agentury Mariana Grossiho aktuální situace. Jaderná elektrárna je okupovaná Ruskem. Již dříve Rusko i Ukrajina v principu s inspekcí souhlasily, obě strany ale požadovaly, aby se vše odehrálo pod jejich kontrolou, uvedl portál World Nuclear News. IAEA v současnosti spolupracuje s Ukrajinou na zajištění bezpečnosti ve všech jaderných elektrárnách na území státu.

To, že se Ukrajina snaží získat jaderné zbraně, bylo jedním z tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina, když invazi ospravedlňoval. Ukrajinci podobná obvinění dlouhodobě odmítají. Země měla po rozpadu SSSR třetí největší jaderný arzenál na světě, vzdala se jej a zbraně nechala odvézt do Ruska výměnou za bezpečnostní záruky a slib, že Rusko bude respektovat hranice Ukrajiny.

Jaderná elektrárna v Záporoží je stále pod kontrolou okupantů (7/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz