Domácí

Lidé dostanou příspěvek na energie. Další práce navíc, stěžují si dodavatelé

Součástí takzvaného úsporného tarifu má být příspěvek na elektřinu, plyn i teplo. Podle prohlášení ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) by pomoc měla přijít na začátku topné sezóny, tedy od 1. října letošního roku.

Snížení účtů za elektřinu a plyn, to byl hlavní důvod vzniku úsporného tarifu. "Zde je na místě opravdu rychlost a jednoduchost systému. Musíme brát v úvahu, že prostředníkem jsou dodavatelé energií, kteří nemají možnost zkoumat sociální situaci jednotlivých odběratelů," vysvětlil ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

"Lidem bude pomáhat jak s účty za elektřinu, tak s účty za plyn a teplo, přičemž celková úspora u jednotlivých domácností se bude lišit podle odběru energií," přiblížil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Celkově vláda na pomoc domácnostem vyhradila 66 miliard ze státní kasy, z toho 27 miliard je vyčleněno na úsporný tarif a 3,6 miliardy pro majitele kotelen v obytných domech. "Ono to není ekonomicky úplně nejšťastnější řešení, protože je to drahé a je to plošné. Na druhou stranu je potřeba jednat rychle a žádné rychlejší opatření vláda v záloze bohužel nemá," myslí si ekonom David Marek.

O úsporný tarif si lidé nebudou muset nikde žádat. Podle dodavatelů energií by mohli slevu pocítit už při placení záloh. "Pro dodavatele to znamená spoustu práce navíc. Bude nezbytná úprava informačních systémů, fakturačních systémů, je to v podstatě zásah do IT, který si vyžádá určité náklady a určitý čas," doplnil Gavor.

"Celý srpen budeme pracovat na tom, abychom to dostali do našich fakturačních systémů, aby bylo všechno připraveno. Když to bude například od října, tak aby všichni zákazníci ten úsporný tarif dostali," sdělil mluvčí ČEZu Roman Gazdík. Kromě příspěvku na energie chystá vláda také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz