Zahraničí

Chorvatsko drtí obří inflace. V těchto oblastech je zdražování nejvýraznější

Chorvatsko drtí obří inflace. V těchto oblastech je zdražování nejvýraznější
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Podobně jako Česko i Chorvatsko trápí vysoká inflace, v červnu podle tamního statistického úřadu přesáhla rekordních 12 procent. S tím souvisí i značný růst cen, který letos na dovolené pocítili i turisté. Od loňského roku nejvíc zdražily pohonné hmoty, dále pak potraviny, nealkoholické nápoje, restaurace a hotely. Ceny rostly i v řadě dalších oblastí.

Jak pocítila na vlastní kůži i řada českých turistů, levno letos v Chorvatsku rozhodně není. I tam totiž prudce roste inflace, v červnu její hodnota přesáhla 12 procent, informoval v pátek tamní statistický úřad. Oproti stejnému období loňského roku nejvíc rostly ceny v oblasti dopravy (o 20,3 %), což je následek zdražování pohonných hmot.

Potraviny a nealkoholické nápoje jsou dražší o téměř 17 %. Z této kategorie od loňského roku nejvíc vzrostly ceny jedlého oleje (33 %), vyplývá z analýzy magazínu Ja Trgovac z konce června, na kterou upozornil zpravodajský web tportal.hr.

Analýza se týkala 150 nejběžnějších potravin a produktů. Na druhém místě byla mouka, následovaná mraženými masnými výrobky a mlékem.

Související obsah

​Výrazně podražilo také máslo a margarín, zmrzlina, těstoviny, med, sýry, káva, balený chléb, slané tyčinky nebo preclíky. Naopak u alkoholu, uzenin, kakaa nebo hotových omáček se ceny příliš nezměnily. A například ocet nebo mražené pekařské výrobky zlevnily.

Zdražování potravin v Chorvatsku

Potraviny a nápoje Průměrné zdražení oproti prvnímu čtvrtletí roku 2021
Jedlý olej 33 %
Mouka 27 %
Mražené masné výrobky 25 %
Mléko 21 %
Izotonické nápoje 20 %
Máslo a margarín 18 %
Zmrzlina 17 %
Čerstvé droždí 17 %
Těstoviny 15 %
Zpracované ovoce 15 %
Med 14 %
Sýry 12 %
Káva 10 %
Balený chléb a toasty 10 %
Tvarohové a sýrové pomazánky 10 %
Slané tyčinky a preclíky 10 %
zdroj: Državni zavod za statistiku

Regulace cen potravin

V sobotu na tiskové konferenci s chorvatským ministrem financí Markem Primoracem padla otázka ohledně regulace cen potravin v zemi. Primorac tuto možnost nevyloučil. "Zatím nevidím žádný důvod, že by se mělo uvažovat o omezení ceny potravin. Pokud se ale ceny razantně zvýší, budeme o tom přemýšlet," prohlásil podle chorvatské televize RTL.

​Kromě potravin a pohonných hmot v Chorvatsku výrazně podražily i hotely a služby v pohostinství, a to o 14,6 %. Za ubytování nebo oběd v restauraci si tak turisté letos pořádně připlácejí.

Ceny oblečení a bot se od loňského léta zvýšily průměrně o 11 %. V oblasti rekreace a kultury se zdražovalo o 8 a v kategorii ostatních služeb a zboží ceny rostly o 7,2 %.

V Chorvatsku na začátku prázdnin natáčel i štáb TV Nova, který mimo jiné zjišťoval ceny služeb u moře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz