Domácí

Nový celostátní registr psů už od příštího roku. Novelu schválili poslanci

Čeká nás zásadní změna v evidenci psů. Zřejmě už příští rok by mohl začít fungovat jejich celostátní registr. Poslanci schválili novelu zákona, díky které bude jednodušší nalézt ztracené zvíře. A pod kontrolou bude mít státní správa i povinné očkování.

Zatímco si lidé loni užívali Štědrý večer, pes na Svitavsku se v mrazu a v závějích toulal a postupně mu docházely síly. "Nedá se dohledat majitel," uvedla Monika Jamborová z Psího útulku Zelené Vendolí.

Ukázalo se, že zvíře má sice čip, ale jeho pán neudělal další krok. "Prošli jsme všechny registry a nikde není zaregistrovaný," vysvětlila Jamborová.

Související obsah

Gandalfovi je už více než 15 let a novou rodinu nehledá. Podle ošetřovatelů v útulku i dožije. Registrů je v Česku hned několik a nejsou vzájemně propojené. Hledání v nich strážníky i pracovníky útulků zdržovalo a ne vždy byli úspěšní. Teď bude databáze psů jediná a funkční možná už příští rok, schválili to poslanci. "Vidím to určitě jako správný krok, jestli se ten systém sjednotí," myslí si veterinářka Karolína Swierczek Drábková.

"Centrální evidence má obrovskou výhodu v tom, že všechny data budou pohromadě," doplnil vedoucí útulku Václav Steinbauer. Veterinářům ale patrně přibude práce, čekají je hodiny u počítače navíc. "Bude nutné zaevidovat veškeré majitele psů," přiblížila prezidentka Komory veterinárních lékařů České republiky Petra Šinová.

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že údaje budou dostatečně chráněné. "Bude mít k nim přístup jen úzký okruh lidí, který k tomu má oprávnění," nastínil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Lidé k veterinářům nebudou muset se svými psy hned. Ze stávajících databází do nového registru budou zvířata přecházet až během dalšího plánovaného očkování proti vzteklině, u štěňat to bude při čipování.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz