Zahraničí

Evropu bičují úmorná vedra! Stovky lidí zemřely, hasiči krotí ničivé požáry

Na Evropu udeřila extrémní vedra. A ta mají své následky. Například v Portugalsku a Španělsku už kvůli horku zemřely stovky lidí. Ve Velké Británii zase vydaly úřady poprvé v historii nejvyšší stupeň varování a v řadě zemí zuří kvůli vedru a suchu ničivé požáry.

Evropu už skoro týden doslova spalují úmorná vedra. Ve Španělsku, Francii nebo Itálii šplhají teploty nad 40 °C. V Portugalsku naměřili dokonce 47 °C. "Je obrovské dusno, nedá se moc dýchat. Musíme pít hodně vody, abychom nebyli dehydratovaní," uvedla návštěvnice portugalské pláže Vera Candeiasová.

"To vedro si vůbec neužíváme. Snažíme se zůstat v chladu a moc na to horko nemyslet," sdělil dělník ve španělském Seville Jose Manuel López Rico.

Vedra s sebou přináší i zdravotní rizika. Mezi zranitelnými skupinami jsou senioři a lidé se zdravotními problémy. "Extrémní vedro zabíjí více lidí než kterákoli jiná nebezpečí způsobená počasím. Teplo je neviditelné, je tiché a zabíjí pomalu a lidé si to neuvědomují," vysvětlila klimatoložka Kathy Baughman McLeodová.

Související obsah

Kvůli extrémnímu horku se některé oblasti řady evropských zemí ocitly v plamenech. Na severu Portugalska zuří nejhorší požár za posledních pět let. Kritická situace je i ve Španělsku a Francii, chorvatští hasiči museli dokonce na některých místech kvůli nedostatku zdrojů svůj boj s živlem vzdát.

Na vlnu horka se připravují i záchranné složky ve Velké Británii. V příštích dnech by tam teploty měly stoupat až k tropické čtyřicítce a měl by padnout teplotní rekord. Kvůli nebezpečí v sobotu mimořádně zasedala i britská vláda. Tamní úřady vůbec poprvé kvůli horku vydaly nejvyšší stupeň výstrahy. "Naše záchranné složky jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti," řekl ředitel záchranné služby ve Walesu Jason Killens.

Vlny veder se dočkáme také v Česku, i když pravděpodobně o něco mírnější. Teploty by tu v příštím týdnu měly šplhat maximálně k 36 °C. S vedrem se ale nepotýká pouze Evropa. Mimořádně vysokým teplotám čelí i USA, Čína nebo Indie.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz