Zajímavosti

Spálení od slunce může vést k vážným nemocem. Od úpalu až po rakovinu

Spálení od slunce může vést k vážným nemocem. Od úpalu až po rakovinu
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Přicházející horka mohou kromě jiného ohrozit i lidskou kůži. Pokud nejste před sluncem dostatečně ochráněni, můžete se ošklivě spálit. Experti nyní poradili, jak si spáleniny správně ošetřit a zkrátit tak dobu léčby.

Zrudlá kůže, která se po pár dnech začne odlupovat a nepříjemná bolest. Spálení od slunce dokáže pokazit zážitek z letní dovolené. Experti z britské Národní zdravotní služby vydali návod, jak příznaky spálení zmírnit.

Nejlogičtějším bodem na tomto seznamu je, že máte ze slunečního svitu odejít, pokud začínáte pociťovat příznaky spálení. Dalším doporučením je studená sprcha, koupel nebo přiložit vlhký ručník. Použít můžete i krém po opalování.

Před případnou dehydratací vás zase ochrání pití dostatečného množství vody. Před bolestí se doporučují běžné léky, které si berete například proti bolesti hlavy. Do zahojení kůže je pak nejlepší se přímému slunečnímu svitu vyhýbat.

Související obsah

Naopak se nedoporučuje nosit přiléhavé oblečení, škrábat puchýře a odlupovat kůži. Na postižená místa by se pak neměl přikládat led a ledové obklady. Ani používání vazelíny není mezi doporučenými praktikami.

Přicházející vedra mohou mít za následek i vážnější nemoci, jako jsou například úpal a úžeh. "Úpal se projevuje nejdříve bolestmi a návaly krve do hlavy, hučení v uších, nevolností a pocitem tíže, závratí a žízní. Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, začne ho bolet břicho, objeví se průjmy a postižený může upadnout rovnou do bezvědomí," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Úžeh je s úpalem často spojován, ale potíže může člověk zaznamenat až po několika hodinách. Dá se proti němu bránit pitím dostatečného množství tekutin a občasným ochlazováním. Příznaky se podobají zmíněnému úpalu.

Obrovská vedra trápí i zvířata:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz