Domácí

Romské děti vyhodili z chalupy. Není to diskriminace, obhajuje se majitel

Romské děti vyhodili z chalupy. Není to diskriminace, obhajuje se majitel
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Iva Baslarová vyjela v sobotu se skupinou většinou romských dětí na jeden ze svých pravidelných výletů. V sobotu ji ale kvůli údajnému porušení smlouvy vyhodili z chalupy, kde byla ubytovaná. Podle ní za tím byla hlavně protiromská diskriminace, majitel chalupy to však odmítá.

Na výlety se skupinou dětí převážně romského původu, které se s rodiči většinou nedostanou do přírody, jezdí paní Baslarová pravidelně. Minulý týden v sobotu se vydala na chalupu Koblitzer Hof v Liběšicích. Ubytovaná se skupinou dětí zůstala jen do nedělního rána.

V chalupě totiž bylo v noci 17 lidí, její kapacita je ale pouze 14. Ve smlouvě navíc kapacita byla jen deset. Podle Baslarové to bylo proto, že na místě přespávali řidiči, které nechtěla v noci posílat zpátky.

V sobotu ráno za ní ale přišli a řekli jí, že porušila smlouvu a v chalupě už spát nemůže. "Člověk, který zastupoval majitele, se s námi nechtěl vůbec domluvit, že bychom buď připlatili, nebo by někdo mezitím odjel, což se stejně mělo stát," řekla TN.cz.

Podle ní byl důvod ukončení ubytování jiný. "Majitel podle mě nevěděl před ubytováním, o jakou skupinu se jedná. Věděl, kolik tam bude dětí, ale nevěděl, že to jsou romské děti," prohlásila. 

Související obsah

Společnost Geltschberg, která chalupu vlastní, toto tvrzení ale odmítá. "Nikdy bychom si nemysleli, že z prosté záležitosti, jakou je hrubé porušení smlouvy, může dojít ke křivému obvinění z rasismu," uvedla.

"Kdyby skutečně o rasismus šlo, tak tito hosté by rozhodně v sobotu ubytováni nebyli," sdělila společnost. "Smlouva s paní Baslarovou byla na ubytování pro deset osob, na místě se objevilo 17 osob, pro které chalupa nebyla připravena. Paní Baslarová slíbila, že osoby navíc tam nebudou spát," dodala.

Související obsah

"Uznávám, že jsem udělala chybu a měla jsem tu smlouvu přečíst lépe, protože v té smlouvě je kapacita deset, přitom všude jinde píšou 14. My si myslíme, že to byla jenom záminka, proč nás vyhodit," řekla Baslarová. "Řekli nám, že nemusí vracet částku ani kauci, ale budou tak hodní a vrátí kauci i částku a strhne se alikvótní podíl za jednu noc, kterou jsme strávili," dodala. Kauci pět tisíc jí vrátili hned na místě. 34 tisíc korun, které zaplatila za týden na chatě, jí mají poslat na účet. Do úterý peníze nepřišly.

"Tady nejde o žádnou diskriminaci, ale o civilní spor a pokus pošpinit dobré jméno naší firmy," napsala firma Geltschberg. "Tímto případem se již zabývá náš právní zástupce a činí potřebné kroky," dodala.

Paní Baslarová si ale myslí, že o diskriminaci šlo. "Nemám pro to žádné důkazy samozřejmě. Ale všichni si myslíme, že to bylo kvůli tomu," uvedla.

Starosta Poděbrad mluvil nedávno o střílení Romů. Vyloučili ho z hnutí STAN:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz