Domácí

Uprchlíkům končí nárok na zdravotní pojištění. Týká se to desetitisíců lidí

V příštích týdnech skončí tisícům ukrajinských uprchlíků automatický nárok na státní zdravotní pojištění. Budou se tak muset nahlásit zdravotním pojišťovnám jako ostatní plátci. V Česku se dosud registrovalo na 350 tisíc válečných uprchlíků. Oznamovací povinnosti se týká 215 tisíců z nich, kteří jsou ve věku od 18 do 65 let. Ti všichni se musí do osmi dní po uplynutí lhůty, která trvá 150 dnů, nahlásit pojišťovně. S tou pak musí řešit, jak pro ně bude hrazené zdravotní pojištění.

Více než 200 tisíců ukrajinských běženců registrovaných u VZP se bude týkat oznamovací povinnost u zdravotních pojišťoven. Končí jim totiž automatické pojištění, které hradí stát. Přes 40 tisíc uprchlíků, kteří jsou registrovaní u VZP, si už našlo uplatnění na trhu práce. Pojištění tak za ně platí zaměstnavatelé, a nebo si ho jako živnostníci platí sami.

Jednou z těch, kteří se budou muset zanedlouho nahlásit pojišťovně, je 35letá Inna. Před válkou uprchla s 12letou dcerou a 3letým synem. "V České republice jsme od března, takže čtyři měsíce. Informaci o konci pojištění jsem slyšela teprve nedávno, takže jsem to ještě neřešila. Až obě děti nastoupí od září do škol, chci jít do práce," svěřila se.

Aby žadatelé mohli být považováni dál za státní pojištěnce, museli by se například evidovat na úřadu práce. Jestliže to neudělají, začne pro ně platit stejná povinnost jako pro ostatní české občany, a sice hradit minimální zálohy 2 187 korun měsíčně.

Související obsah

​"Za ně stát přestane pojištění platit. To znamená, začíná jim jít dluh, který musí vyřešit tak, že ho za ně zaplatí zaměstnavatel, nebo jsou OSVČ. VZP obecně, stejně jako u ostatních občanů České republiky, pokud neplatí pojištění, začíná měkkým vymáháním, to znamená různými SMS, apelacemi," popsal postup předseda správní rady VZP Tom Philip (KDU-ČSL).

V horším případě by mohlo podle pojišťoven dojít na exekuce. Ve spolupráci se státem a neziskovými organizacemi prý pojišťovny budou Ukrajince aktivně informovat o tom, komu končí automatický nárok na státní pojištění. "Aby byl postup jednotný, koordinovali jsme ho se Svazem zdravotních pojišťoven, kde jsou zastoupeny všechny ostatní zdravotní pojišťovny," řekl náměstek ředitele VZP Ivan Duškov.

Zdravotní pojištění zůstává dál například studentům, seniorům nebo dětem.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz