Počasí

Češi čelí extrémním vedrům. Od kolapsu může ochránit správné jídlo i oblečení

Česko tento týden sužují extrémně vysoké teploty, které jsou pro lidský organismus vysoce zátěžové. Odborníci doporučují vyhnout se přímému slunci, a pokud už se musíte vystavovat neúprosným paprskům, nezapomínat na ochranu těla zvenčí i zevnitř. Základem je dodržovat pitný režim, pomoci ale také může správně zvolené jídlo či oblečení.

Extrémní vlna veder dorazila i do Česka a právě ve středu mají být teploty nejvyšší z celého týdne. Meteorologové vydali hned několik výstrah před úmornými vedry. Varují, že v nížinách se rtuť teploměru může vyšplhat i na 37 °C.

"Čím déle vysoké teploty trvají, tím více jsou zátěžové pro naše tělo. Našinec není úplně na takto vysoké teploty připraven," upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová. Vedra nejvíce ohrožují chronicky nemocné, těhotné ženy, starší lidi se zhoršenou termoregulací organismu, malé děti, astmatiky a také kardiaky. Problémy ale mohou mít i jinak zdraví lidé.

Související obsah

"Dlouhotrvající tropické teploty zvyšují únavu nás všech, snižují pracovní výkonnost a zhoršují koncentraci (například při řízení). Při delším vystavení vysokým teplotám (zejména přes poledne) bez dodatečného přísunu tekutin hrozí úpal. Zátěž vedrem hrozí i při zvýšené fyzické aktivitě," varuje meteoroložka s dodatkem, že lidé pak mohou pociťovat třeba křeče.

​Při rychlých přechodech z vedra do klimatizovaného prostředí hrozí nachlazení. Stačí, aby se teplota lišila o více než 5 °C. Na přímém slunečním záření (obzvlášť přes poledne) by se lidé neměli pohybovat bez pokrývky hlavy, pokud nechtějí riskovat úžeh. Bez slunečních brýlí riskují zánět spojivek a bez opalovacího krému se spálíte už po 20 minutách. "Nad střední Evropou je podprůměrný stav ozonu," vysvětluje Honsová.

Související obsah

Rady, jak se chránit

Způsobů, jak se v horkých dnech chránit, je několik. "Omezte tělesnou zátěž a nepobývejte na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách," zní primární rada od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Základem je také pít dostatek tekutin, ideálně vodu, což doporučují i lékaři.

Dobrým pomocníkem však může být také sůl. "Váže tekutiny v těle," vysvětluje Honsová. Dobré je do jídelníčku zařadit potraviny bohaté ještě na další minerál, a to draslík. Napomáhá k udržení optimálního poměru vody ve tkáních, čímž také významně přispívá ke zdraví ledvin. Další doporučení najdete níže.

  • Zajistit dostatečný přísun tekutin – nealkoholických nápojů, nejlépe vody.
  • Neoblékat se teple – volit světlý outfit ze lnu nebo bavlny, sandály.
  • Zdržovat se ve stínu – nejen přes poledne a mít pokrývku hlavy.
  • Snížit fyzickou a psychickou zátěž – sportovní aktivity zařadit na ráno.
  • Přisolit si – sůl váže tekutiny v těle.
  • Do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na draslík – ten reguluje vodní hospodaření v těle.
  • Pravidelně se chladit – vlažná sprcha. Pozor na zmrzliny a studené nápoje – po jejich konzumaci hrozí angína.
  • Větrat v nočních hodinách.

Pozor na zdravotní rizika i při koupání

Pokud se v parných letních dnech chcete svlažit ve vodě, ubezpečte se, že voda je vhodná ke koupání. V opačném případě riskujete zdravotní problémy. Kvalitu vody na přírodních koupalištích pravidelně kontrolují hygienici a aktuálně hlásí pět míst, kde platí zákaz koupání. Nebezpečná je voda v oblasti Podolska u vodní nádrže Orlík, dále v rybníce Kachlička a ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, ve Velkém rybníce u Karlových Varů a v rybníce Dolce na Trutnovsku. Jak je na tom třeba váš oblíbený rybník či přehrada, zjistíte zde.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz