Zahraničí

Smrt dvacítky teenagerů v jihoafrickém baru má asi na svědomí metanol

Smrt dvacítky teenagerů v jihoafrickém baru má asi na svědomí metanol
Oběti tragédie v jihoafrickém baru měly společný pohřeb Zdroj: Profimedia.cz

Možnou příčinou smrti jednadvaceti dětí a mladistvých v baru v Jihoafrické republice je metanol. Policie našla mrtvé ve věku od 13 do 17 let minulý měsíc ve čtyři hodiny ráno, jejich těla byla jakoby rozházená po celém podniku.

Případ, který otřásl celou zemí, se stal 26. června ve městě East London v provincii Východní Kapsko.

Metanol byl odhalen v tělech všech obětí, nyní laboratoř zjišťuje, zda jeho množství bylo takové, aby vedlo k smrti, informovaly podle agentury AP v úterý místní úřady. Ty vyloučily jako příčinu úmrtí otravu alkoholem i oxidem uhelnatým, jejichž stopy byly rovněž ve všech ostatcích objeveny.

Jedovatý metanol se používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí či pohonných hmot. Ale také k pančování alkoholu, při tzv. metanolové aféře v Česku zemřelo před deseti lety přes 40 lidí.

Související obsah

​Většina z 21 obětí zemřela přímo v podniku Enyobeni Tavern, jejich těla ležela na stolech a na zemi, nenesla stopy násilí, ani loupeže. Několik málo teenagerů skonalo po převozu do nemocnice, uvedl deník USA Today. Policie zatkla majitele baru a několik zaměstnanců za porušování zákonů o obchodování s alkoholem včetně jeho prodeje dětem. Jsou vyšetřováni na svobodě. O dalším postupu policie rozhodne konečný výsledek laboratorních testů na metanol.

Na hromadném pohřbu obětí promluvil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který slíbil opatření, která zabrání prodeji alkoholu mladým do 18 let.

Nebyla to jediná tragédie v jihoafrických barech za uplynulý měsíc. V johannesburské čtvrti Soweto vtrhli do baru ozbrojenci, kteří zastřelili 16 lidí a ujeli, aniž by oběti okradli. Stejné dva incidenty se odehrály v dalších dvou barech, zemřelo při nich šest hostů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz