Domácí

Platby za státní pojištěnce se sníží, poslanci schválili i další novely

Poslanci ve středu i přes protesty opozice odsouhlasili snížení platby za státní pojištěnce na úroveň roku 2021. Schválili také novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která mimo jiné zavádí povinnost informovat o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Zákonodárci schválili ještě zákaz některých jednorázových plastových výrobků.

Lednové navýšení platby za státní pojištěnce bylo schváleno už loni a mělo zamezit ohrožení dostupnosti a kvality zdravotní péče. Vycházelo však z předpokladu, že zdravotní pojišťovny v roce 2021 budou muset hospodařit s deficitem přes 50 miliard korun a zůstatky na účtech v novém roce budou velmi mizivé.

Predikce se však nenaplnila, stát tak chce platby od srpna opět snížit. Do veřejného zdravotního pojištění by tak letos za každého svého pojištěnce odvedl v průměru stejný objem peněz jako loni. Od roku 2024 má být zároveň zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Bude vycházet z měsíční částky 1 900 korun na pojištěnce.

Se snížením plateb silně nesouhlasila obě opoziční hnutí, tedy ANO a SPD, která schvalování zákona minulý týden zablokovala.

Související obsah

Poslanecká sněmovna ve středu po poledni schválila také zákaz výroby a prodeje jednorázových plastů. Ten vychází z návrhu EU a týká se například příborů, talířů, brček, vatových tyčinek či nápojových kelímků z polystyrenu. Podle ministerstva životního prostředí by se po zavedení změny měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.​

Kromě zákonodárců ve středu zasedá i vláda, která má řešit vyplácení dotací podporovaným zdrojům energie a také návrhy na ratifikaci protokolů o přistoupení Finska a Švédska do NATO.

Čeští senátoři si zase vyslechli projev předsedy tchajwanského parlamentu, který je v těchto dnech na oficiální návštěvě Česka na pozvání šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Kromě toho senátoři na své středeční schůzi schválili důchodovou novelu, která upravuje důchodové pojištění pěstounů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz