Naše Česko

Ptáci umírají mučivou smrtí. Lepové pasti nesmí týrat zvířata, říká ministerstvo

Ptáci umírají mučivou smrtí. Lepové pasti nesmí týrat zvířata, říká ministerstvo
Sýkora uvězněná v lepové pasti | Zdroj: Ministerstvo zemědělství

V lepových pastích na hmyz hynou děsivou smrtí stovky zvířat ročně. Ústřední komise na ochranu zvířat ministerstva zemědělství (ÚKOZ) nyní přišla s revolučním stanoviskem.

V Česku se prodávají a užívají nejrůznější typy lepových pastí, které jsou určené k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) ale kvůli těmto pastem, jež nejsou nijak zabezpečené proti kontaktu jiných zvířat, ročně umírají stovky živočichů.

Za první část tohoto roku přijaly záchranné stanice tři vlaštovky, dvě sýkory, rehka, strakapouda, žlunu, a dokonce i dva netopýry. "Deset zvířat není na první pohled vysoké číslo, ale je nutné si uvědomit, že do záchranných stanic se dostávají pouze živá zvířata. A také ne každý zahrádkář najde odvahu, aby zvíře, které najde v nelegálně užívané lepové pasti, odborníkům do záchranné stanice dopravil," říká Petr Stýblo z ČSOP.

Související obsah

​Ústřední komise nyní vyslyšela křik ochránců zvířat. "Lepové pasti pro hmyz musejí být vyrobené a použité tak, aby neumožňovaly přilepení se obratlovců, zejména malých hlodavců a ptáků," konstatuje Jiří Kruml, předseda ÚKOZu. Podle něj je výroba, nabízení či prodej pastí, které toto nesplňují, obcházení zákona na ochranu zvířat.

Problémem jsou ale také lepové pasti na myši. Negativní zkušenosti s tím má například Záchranná stanice živočichů Makov. "Šílená smrt, výrobce bych také nechal přilepit, hrůza," popisoval Libor Šejna z Makova záchranu sýkorky. Museli zneutralizovat lep popelem a nakonec se jim ptáčka podařilo zachránit.

Všechny příběhy ale takto šťastně nekončí. Proto ochránci zvířat společně s ministerstvem zemědělství vyzývají veřejnost, aby tyto pasti na zvířata nepoužívala. A pokud ano, tak aby se lidé ujistili, že se tam nemůže uchytit žádné jiné zvíře, než pro které je to určeno. 

Zakázané pasti na myši zabíjí i ptáky! Zvířata trpí a umírají v mukách:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz