Zahraničí

Opičí neštovice se vymykají kontrole. WHO vyhlásila stav zdravotní nouze

Opičí neštovice se vymykají kontrole. WHO vyhlásila stav zdravotní nouze
Virus opičích neštovic | Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze kvůli šíření opičích neštovic. Podle jejího ředitele sice riziko ve všech světových regionech s výjimkou Evropy není vysoké, rychlost a nové způsoby šíření ho ale přiměly k rozhodnutí, že onemocnění představuje hrozbu pro globální veřejné zdraví. Opičí neštovice se nejvíce šíří právě v Evropě.

Opičí neštovice se začínají vymykat kontrole. "Před měsícem jsem svolal nouzový výbor, abych posoudil, zda vypuknutí opičích neštovic v mnoha zemích představuje ohrožení veřejného zdraví v globálním měřítku. Na tomto zasedání byly vyjádřeny různé názory, výbor se ale konsensuálně rozhodl, že šíření nepředstavuje ohrožení. V té době bylo hlášeno 3 040 případů ze 47 zemí," prohlásil na sobotní tiskové konferenci ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Od té doby podle něj epidemie stále nabírá na síle. Nyní má WHO nahlášených už 16 tisíc případů ze 75 států a území. Pět případů skončilo úmrtím. "Vzhledem k vývoji epidemie jsem tento týden ve čtvrtek znovu svolal výbor, aby prověřil nejnovější údaje a poskytl mi rady. Hodnocení WHO je takové, že riziko je celosvětově mírné ve všech regionech s výjimkou Evropy, kde riziko hodnotíme jako vysoké," pokračoval Tedros.

Související obsah

​Je tu však nebezpečí dalšího mezinárodního šíření. "Máme tu ohnisko, ze kterého se virus rychle rozšířil po celém světě kvůli novým způsobům přenosu, kterým zatím příliš nerozumíme. Na základě všech těchto důvodů jsem se rozhodl, že opičí neštovice představují ohrožení veřejného zdraví v globálním měřítku," dodal šéf WHO.

Vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze znamená mimořádnou událost, se kterou máme poměrně čerstvou zkušenost v souvislosti se šířením covidu. Opičí neštovice zatím nezpůsobily pandemii, globální stav nouze ale znamená, že je vyžadována koordinovaná reakce celého mezinárodního společenství. V minulosti byl tento stav vyhlášen například také kvůli epidemii eboly v západní Africe.

Dočasná doporučení od WHO

Světová zdravotnická organizace rozdělila státy do dvou kategorií na ty, kde se nákaza zatím nepotvrdila, a ty, kde se virus již šíří. Pro druhou kategorii, kam spadá i Česká republika, vydala doporučení, která zahrnují akce na zastavení přenosu mezi lidmi. Prioritně doporučuje se zaměřit na komunity s vysokým rizikem šíření.

Související obsah

​"Zahrnují gaye, bisexuály a další muže mající sex s muži. Tato opatření zahrnují cílenou osvětu, včasné odhalení případů, izolaci a léčbu, trasování kontaktů a cílenou imunizaci osob s vysokým rizikem nákazy," radí WHO. Cílem je také ochrana zranitelných skupin (lidé s poruchou imunity, děti, těhotné ženy), kterým hrozí závažný průběh onemocnění.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo na začátku července v Česku potvrzeno 11 případů opičích neštovic. Jsou ale země, které přesáhly tisíc případů, například Španělsko, Velká Británie nebo Německo.

Informační leták k opičím neštovicím | Zdroj: Státní zdravotní ústav

​Martina Marešová z pražské hygienické stanice v rozhovoru řekla, jak se chránit před opičími neštovicemi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz