Naše Česko

Potravinové banky trpí nedostatkem. Přibývá ale lidí, kteří pomoc potřebují

Kvůli zdražování a válce na Ukrajině se potravinové banky potýkají s nedostatkem potravin. Naopak ale přibývá lidí, kteří jejich pomoc potřebují, nejčastěji to jsou matky samoživitelky nebo senioři.

Potravinové banky fungují v České republice už 20 let. Lidem, kteří se nachází v tíživé situaci, zdarma poskytují základní potraviny. Sklady jsou ale teď poloprázdné. "Potravin je veliký nedostatek, ale naopak je veliký nárůst lidí potřebných. Jsou to především osamělí senioři a matky samoživitelky," řekla ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

"U nás v potravinové bance darujeme především přes odběratelské organizace, poskytovatele sociálních služeb, charity, naděje a všechny známé i méně známé organizace," přidala ředitelka Potravinové banky Central Dana Růžičková.

Sklady bývaly dříve plné palet s potravinami. Nyní v nich však není téměř nic. "Já bych řekla, že nejvíce přispělo zdražování, protože paradoxně, jak začala válka, začali nám lidé, výrobci i řetězce dávat obrovské potravinové dary. Bylo toho tolik, jako jsme dříve nikdy potravin neměli," dodala Doušová.

Související obsah

Dárci ale nejspíš nepředpokládali, že válka potrvá dlouho a solidarita i nadšení rychle opadlo. "Lidé si to nemohou dovolit, tak začali šetřit. Řekla bych, že i řetězce začaly méně nakupovat, nebo objednávat. To znamená, že naši řidiči nedováží tolik potravin jako dříve," uvedla.

Mezi nejžádanější patří především základní potraviny. Například těstoviny, rýže, olej, cukr nebo konzervy. Těch je také na skladech nejméně. "Potravinová banka Central má v současné době 80 odběratelských organizací a pomoc putuje kolem 20 tisícům potřebných ve Středočeském kraji," prohlásila Růžičková.

Do pomoci se může zapojit každý, a to buď finanční darem nebo potravinami. Doušová dále řekla, že budou pracovníci rádi, když přijdete darovat potraviny. Přijít můžete od pondělí do pátku mezi sedmou hodinou ráno a třetí hodinou odpoledne. Potravinové banky kromě darů uvítají do svých skladů také dobrovolníky.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz