Domácí

Český sport je v troskách. Kluby kvůli nedostatku peněz krachují

Řada sportovních klubů se potýká s existenční krizí. Nemají dostatek peněz na běžný provoz kvůli prudkému nárůstu cen energií. Některé tak musejí omezovat spotřebu vody nebo topení. Další propouštějí trenéry. Sport je podle řady z nich v největší krizi za posledních 30 let. Ministerstvo financí sice navýšilo rozpočet Národní sportovní agentuře, jenže ani to prý nebude stačit.

Strašákem nejen domácností, ale i českého sportu jsou v poslední době ceny energií. Výdaje strmě rostou, a tak jsou sportoviště a kluby nuceny zvyšovat příjmy. Některé tak zdražují i o desítky procent.

"My máme řádově milion návštěvníků ročně v našich areálech. Energetické nároky nám vzrostou z 15 milionů na 45. Budeme instalovat fotovoltaiku na střechu, v přetlakových halách budeme mít úsporu, která nám zaručí ušetření energií, a to jak na plynu, tak elektrické energie," řekl výkonný ředitel sportovního areálu HAMR Jakub Strnad.

Některá sportoviště musí sáhnout po radikálnějších opatřeních, třeba propouštění zaměstnanců. "Máme tady 450 dětí a 12 trenérů. Myslím si, že když to vydělíme dvěma, tak to bude ta realita. To znamená, že sport přijde o 250 dětí a sedm trenérů přijde o práci," dodal předseda Beachclub Strahov Vít Mařík.

Související obsah

Národní sportovní agentura vyjednala od státu finanční injekci. Ministerstvo financí jí navýšilo rozpočet o 500 milionů korun. "Sport je v největší existenční krizi za posledních 30 let a navýšení rozpočtu pomůže jak sportovištím, tak organizátorům sportovních akcí a dětským sportovním klubům před jejich zánikem," uvedla místopředsedkyně Národní sportovní agentury Markéta Kabourková.

"Ty prostředky, které Národní sportovní agentura přidá, budou rozděleny nejen na údržbu a provoz klubům, ale budou také rozděleny na děti a na nějaké další sportovní akce. Domnívám se, že to nebude ten motiv, abychom otevřeli," pokračoval Mařík.

"Celoroční provoz našeho plaveckého areálu vychází na osm milionů. Jestli ta situace bude taková, jaká je, a plány se naplní, tak od 1. února zůstane bazén zavřený, protože na to nebudeme mít," přidal se prezident SK Radbuza Plzeň Luboš Ibrmajer.

Související obsah

Podle sportovních spolků a klubů by měla vláda považovat sport a výchovu dětí za prioritu. Upozorňují hlavně na zhoršující se zdraví mládeže. Že jsou peníze ve sportu potřeba, uznává i ministerstvo školství. Koaliční poslanci před pár dny představili novelu zákona o financování sportu.

"Ty změny mají zajistit efektivnější a pružnější přidělování sportovních dotací," řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN). "Je nutné zároveň s novelou zákona zahájit také oficiální jednání o dotacích pro sport pro příští rok. Neděláme totiž jenom administrativní činnost, ale jde nám o rozvoj českého sportu," přidal bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Návrh rozpočtu na příští rok zatím počítá se zhruba třemi miliardami korun. Podle exministra Gazdíka bude potřeba minimálně dvojnásobek.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz