Domácí

Češi se bojí zdražování. Už teď máme jedny z nejvyšších cen v celé Evropě

V Česku jsou jedny z nejvyšších cen z celé Evropy. Týká se to elektřiny, pohonných hmot, potravin nebo drogerie. Strach lidí z ekonomické budoucnosti je právě kvůli vysokým cenám podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) vůbec největší v historii.

Elektřina

Oproti minulému roku u nás cena elektřiny vyskočila o 70 procent. Podle Evropské komise platí domácnosti v Česku za elektřinu víc, než je průměr evropských zemí. Z 32 sledovaných hlavních měst ji mají Pražané šestou nejdražší v Evropě a česká vláda podle odborníků zatím na vysoké ceny lék nemá.

"Zatím slyšíme vyhrožování nějakými sektorovými daněmi nebo daní z mimořádných zisků, ale vláda by si měla uvědomit, že ceny energií zůstanou vyšší navždy," upozorňuje expert na energetiku a minoritní akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr.

Pohonné hmoty

Česká vláda srazila cenu pohonných hmot zhruba o 1,50 koruny za litr, ostatní evropské vlády ale snižují daleko víc. "V Německu byly snížené daně. To znamená, že cena tam klesla zhruba o osm korun na litru," vysvětluje provozovatel sítě čerpacích stanic Jiří Ondra.

Třeba ve Francii má od září stát litr pohonných hmot jedno euro a padesát centů, což je zhruba 37 korun. Půjde o kombinaci státní pomoci a slevy od dodavatele paliv.

Související obsah

Potraviny

Ceny potravin nevyletěly strmě vzhůru všude v Evropě, třeba v Maďarsku je zastropovali, v Polsku zase snížili DPH.

"Vidíme to třeba u ceny mouky, je namletá z loňské levné pšenice, přesto ceny trhají rekordy. Je to jen snaha velkozemědělců vydělat na krizi," myslí si prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podle odborníků v zahraničí více kontrolují, zda obchodníci či producenti nevyužívají situaci. "Mělo by to kontrolovat ministerstvo financí, sliboval to i ministr zemědělství," dodává Prouza.

Drogerie

I když drogistické zboží zdražilo i za hranicemi, stále je tam jeho nákup výhodnější než v Česku. "V prvních měsících letošního roku i přes obrovský růst cen lidé dál nakupovali, takže mnozí obchodníci získali pocit, že mohou zdražovat, že jim to projde. Nyní vidíme, že došlo ke zlomu. Útraty se již začínají snižovat," upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Obchodníci by tak podle odborníků kvůli nižší poptávce měli začít zboží zlevňovat.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz