Zahraničí

Papež se omluvil indiánům: "S hanbou a pokorně prosím o odpuštění"

Papež František se osobně omluvil za to, jakou roli sehrála katolická církev při brutálním zacházení s potomky původních obyvatel v kanadských internátních školách. V jedné z nich zároveň kanadské domorodce požádal o odpuštění.

Tisíce příslušníků původního obyvatelstva přihlížely tomu, jak si hlava katolické církve nechala na hlavu symbolicky nasadit tradiční čelenku. Řada z nich plakala.

I přes bolestivé vzpomínky je papež žádal o odpuštění. "S hanbou a pokorně prosím o odpuštění za zlo, kterého se tolik křesťanů dopustilo na domorodém obyvatelstvu," řekl papež.

Před setkáním se papež František pomodlil na nedalekém hřbitově, kde jsou oběti násilných činů pochovány.

"Žádám o odpuštění zejména za to, jak mnozí členové církve a náboženských společenství spolupracovali na projektech ničení kultury a násilné asimilace, které prosazovaly tehdejší vlády a které vyvrcholily systémem internátních škol," dodal František.

Kvůli tvrdému zacházení katolických duchovních a misionářů zemřelo v tamních internátních školách až 6 000 dětí. Od rodin jich bylo odloučených více než 150 tisíc. Čelily týrání, hladovění, zneužívání a bití.

"Je mi 86 let a dnes, když jsem se dívala na našeho papeže, opravdu jsem cítila, že poprvé můžu někomu plně důvěřovat. Celým svým srdcem a celou svou duší opravdu věřím tomu, že tohle je můj papež," řekla jedna z obětí tvrdého zacházení misionářů.

Františkova šestidenní návštěva Kanady bude pokračovat jeho cestou do Alberty, Quebecu a Nunavatu.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz