Zajímavosti

Někteří lidé v létě krvácí z nosu. Experti řekli důvod, varují před zakláněním hlavy

Někteří lidé v létě krvácí z nosu. Experti řekli důvod, varují před zakláněním hlavy
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Vysoké letní teploty představují velkou zátěž pro lidský organismus. U někoho mohou dokonce vyvolat i krvácení z nosu. Podle lékařů většinou není důvod k panice. Důležité je ale vědět, jak případný tok krve zastavit. Mnoho Čechů totiž dělá tu chybu, že zaklání hlavu.

Paní Kláře se během prázdnin spustila krev z nosu už nejméně desetkrát. Když šla k lékaři, ani ve snu ji nenapadlo, že příčinou by mohla být úmorná vedra posledních dnů. "Na krvácení z nosu jsem občas trpěla v dětství, ale roky se mi to nespouštělo. Letos při těch extrémních vedrech vše znovu začalo," popsala pro TN.cz.

Zdravotním obtížím zpočátku nevěnovala přílišnou pozornost a normálně chodila do práce. Pak se jí ale krev z nosu začala spouštět také v zaměstnání, a to i tři dny po sobě. Dostávala se pak do nepříjemných situací, kdy musela řešit třeba oblečení potřísněné krví. Nakonec se proto rozhodla přece jen vyhledat pomoc lékaře. A vysvětlení lékařky ji velmi překvapilo. "Doktorka mi řekla, že to může být z těch extrémních veder, že mi 'vyschne' nos a praskají mi tam cévky," vysvětlila paní Klára.

Protože její příběh není jediným, který si redakce TN.cz vyslechla, rozhodli jsme se oslovit i další odborníky. Že na obdobné problémy mohou Češi v úmorných vedrech opravdu narážet, potvrdil přednosta kliniky otorinolaryngologie (ORL) ve Fakultní nemocnici Motol Jan Plzák. "Vysoké teploty jsou zvýšenou zátěží na nosní sliznice. Nos filtruje vdechovaný vzduch, upravuje jeho teplotu a zvlhčuje ho. Proto za vysokých teplot dochází k vyššímu prokrvení, a tím je vyšší riziko krvácení," vysvětlil.

Související obsah

​"Vůbec by mě to nenapadlo. Spouštěla se mi krev, ale člověk pořádně vlastně neví proč," přiznala paní Klára. Té se naštěstí podařilo i každé silnější krvácení vždy poměrně rychle zastavit. "Vždycky si dám tamponek do nosu a mokré za krk," prozradila svůj osvědčený postup.

Nejhorší, co člověk v dané situaci může udělat, je zaklonit hlavu. "První pomocí při krvácení z nosu je předklon (nezaklánět hlavu, aby nedocházelo k zatékání krve do hltanu, jejímu polykání – nelze poté odhadnout množství krvácení a dojde obvykle k vyzvracení natrávené krve ze žaludku), nejlépe v polosedě (nelehat si). Doporučeno je stisknout křídla nosu prsty k sobě (jako kolíčkem), podržet cca 3–5 minut, možno opakovat. Vhodné jsou studené obklady přikládané na zátylek, případně na kořen nosu," objasnil Plzák.

Příčin krvácení z nosu v létě však může být mnohem více. "Krvácení nezpůsobuje jen to, že je teplé počasí. Příčin krvácení z nosu je řada jiných, místní příčiny v nosní dutině nebo celkové jako je hypertenze nebo porucha krevní koagulace," upozornil přednosta kliniky ORL z Fakultní nemocnice Hradec Králové Viktor Chrobok. "Základním rizikovým faktorem krvácení z nosu je zvýšený krevní tlak. Mnoho osob také užívá léky snižující srážlivost krve. Ke krvácení z nosu také často dochází po úrazech nosu," dodal Plzák.

Krvácení většinou po chvíli samovolně ustane. Pokud se vám ho ale nedaří zastavit, nebo na vás jdou mdloby, vždy je dobré raději vyhledat pomoc lékaře.

Podle lékařů až polovina Čechů trpí silným chrápáním a nekvalitním spánkem. Může to být projev vážného onemocnění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz