Lékaři

Naděje pro nemocné! Lékaři vyléčili dalšího pacienta nakaženého virem HIV

Naděje pro nemocné! Lékaři vyléčili dalšího pacienta nakaženého virem HIV
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Lékařům se podařilo vyléčit čtvrtého pacienta nakaženého HIV. Šestašedesátiletý muž žil s virem od 80. let minulého století. Pomohla mu transplantace kostní dřeně.

Muž je známý jako pacient z "Města naděje". Pojmenování je podle nemocnice v Kalifornii ve Spojených státech, kde se dotyčný léčil. Mnoho jeho přátel dokonce na virus zemřelo. "Když mi v roce 1988 diagnostikovali HIV, jako mnoho dalších jsem myslel, že je to rozsudek smrti. Nemyslel jsem si, že se dožiji dne, kdy už virus nebudu mít," uvedl pacient, který nechtěl být jmenován.

Dotyčný dokonce přestal brát léky na HIV, píše BBC. Lékaři se však původně snažili vyléčit muže z rakoviny. Ta se u něj projevila v 63 letech. Odborníci se proto rozhodli transplantovat mu kostní dřeň. Shodou okolností byl dárce odolný vůči HIV.

Související obsah

Lékaři pacienta následně pečlivě sledovali. Přítomnost HIV ale v jeho těle už poté nebyli schopni detekovat. Nyní je muž už 17 měsíců v remisi. Remise znamená, že pacient funguje jako před vypuknutím nemoci a nemá příznaky. "Byli jsme nadšeni, když jsme mu dali vědět, že je v remisi a už nemusí užívat léky," sdělila lékařka Jana Dickterová.

Podle portálu The Wall Street Journal se jedná o nové a významné vodítko pro experty pro léčbu HIV. Prvního pacienta uzdravili doktoři v roce 2011. Timothy Ray Brown je znám jako "berlínský pacient". Muž z Kalifornie patří k těm nejstarším vyléčeným. Zároveň žil s HIV nejdéle.

Počet nakažených virem HIV v loňském roce v Česku rostl. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz