Zahraničí

Studie: Psi dokážou instinktivně rozpoznat lidskou laskavost

Studie: Psi dokážou instinktivně rozpoznat lidskou laskavost
Pes ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Vědci z Univerzity veterinárního lékařství ve Vídni zjistili, že psi jsou schopni poznat, jaké záměry s nimi mají jejich lidští parťáci. Výzkumníci zjišťovali psí reakce na situace, kdy jim odepřeli potravu, a to buď schválně, nebo omylem. Podle studie psi dokázali rozpoznat, kdy jim vědci jídlo odepřeli záměrně.

Studie provedená vědci z vídeňské veterinární univerzity zkoumala chování 96 psů různých plemen i stáří. Za cíl měla zjistit, zda zvíře dokáže rozpoznat lidské záměry. O studii informoval portál deníku The Times.

Výzkumník se posadil do průhledného boxu s otvory, kterými mohl pejskovi podat kus salámu. Když se pes přiblížil, v některých případech muž stáhl ruku s pamlskem schválně zpět do boxu. Při jiných pokusech salám před otvorem nešikovně upustil.

Související obsah

​"Pokud jsme pamlsek psům záměrně nedali, reagovali netrpělivěji. Například se od nás na delší čas vzdálili, často si lehali do ústraní a odvraceli od nás zrak. Když jsme ale salám nešikovně upustili, psi více vrtěli ocasem doprava," uvedli autoři studie. Právě vrtění ocasem doprava podle vědců souvisí s levou částí mozku, která zpracovává pozitivní emoce. S podobnými závěry přišla nedávno i studie čínských vědců, informoval web Daily Mail.

Zvířata tedy vnímala nešikovného, ale ochotného vědce pozitivněji než toho, který jim salám sice nabízel, ale záměrně jim ho pak nedal. Ze studie tak vyplývá, že psi disponují schopností rozpoznat na základě instinktu lidské záměry.

Obrovská vedra trápí i zvířata. Ve Španělsku postavili psům aquapark:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz