Domácí

Pražské tramvaje a autobusy budou mít nový hlas. Je dabéra Mentalisty

Pražské tramvaje a autobusy budou mít nový hlas. Je dabéra Mentalisty
Nový hlas pražské MHD Jan Vondráček. Zdroj: Profimedia

Dopravní podnik hlavního města Prahy představil vítěze on-line ankety o nový hlas v pražských autobusech a tramvajích. O vítězi rozhodla přímo veřejnost a stal se jím herec a dabér Jan Vondráček. Jeho hlas nyní nahradí dosavadní hlášení, která namluvila rozhlasová hlasatelka Dagmar Hazrdová.

Hlas Dagmar Hazrdové provázel cestující pražskou městskou hromadnou dopravou po dobu 26 let. Teď ho nahradí hlas např. Vočka ze seriálu Simpsonovi nebo ústřední postavy seriálu Mentalista. Jeho majitelem je herec a dabér Jan Vondráček, který za namluvení právě Mentalisty dostal v roce 2010 diváckou Cenu Františka Filipovského. Diváci jej mohou znát také jako hlas stanice Nova Cinema.

Odborná porota vybrala čtveřici finalistů, konečného vítěze pak zvolili samotní cestující. Hlasování se zúčastnilo 200 013 lidí, Vondráček získal celkem 124 316 hlasů. Během srpna začne natáčet nahrávky s názvy stanic a provozní hlášení pro tramvaje, v nichž se pak objeví na podzim. Názvy autobusových zastávek by měl natočit do konce roku s tím, že v autobusech zazní v příštím roce.

Související obsah

​První experimenty s hlášením stanic v pražské městské hromadné dopravě začaly v 50. letech 20. století. Do mikrofonu je tehdy hlásil řidič. K výrazné změně došlo roku 1974, kdy byla otevřena první linka metra, kam dopravci nainstalovali první vlakové rozhlasy. Ty později nahradily kazetové přehrávače. Digitální hlásiče pak byly zavedeny v polovině 90. let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz