Do lesa

Nedostatek vody sužuje přírodu dál. Odborníci řekli, v čem je největší problém

Jedním z nejvážnějších problémů české přírody je sucho. Voda z krajiny rychle mizí a chybí jak rostlinám, tak živočichům. Jak proti suchu bojují čeští myslivci a lesníci, se řešilo v pořadu Do lesa na TN Live.

Sucho trápí Česko už několik let. "Největší problém je překvapivě v odpařování vody z krajiny. Za posledních 50 let se totiž oteplilo víc než o dva stupně. Takže stejné množství vody se z krajiny odpaří daleko rychleji než dřív. To je ten zásadní problém, protože té vody padá pořád stejně," vysvětlil profesor Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Hruška podotkl, že je tím pádem méně vody k dispozici, podzemní voda klesá, studánky jsou prázdné a česká krajina vysychá. "Nedostatkem vody je z mysliveckého hlediska omezovaná hlavně drobná zvěř. Takový bažant, zajíc nebo koroptev jsou vázáni ke své rodné hroudě, a když nemají vodu právě ve svém malém okrsku, je to pro ně velký problém," nastínil.

Související obsah

​Ke zlepšení problému se suchem může přispět každý. "Každý z nás si na zahradě může udělat tůňku a musí se hlavně smířit s tím, že nebude mít nikdy dost vody na zalévání a do bazénu. Myslím si, že dnešní lidé nechápou, že před námi je období, kdy ta voda bude vzácnější než kdy dřív," míní Hruška.

Myslivci bojují se suchem po svém. "Zaměřili jsme se na budování tůní na vodních tocích a umělých tůní, které jsou napájeny jen deštěm nebo spodní vodou. Je to přínos pro rostlinou vegetaci i živočichy," popsal Jakub Forman za Městské lesy Hradec Králové. 

Voda z tamních tůní slouží i zvěři, která je tam zdravější, má lepší přírůstky a celkově se jí lépe daří. Jejich úsilí tak přineslo ovoce. "Objevily se nám tu chráněné hmyzí druhy a znásobila se přítomnost ptactva," uzavřel Forman s tím, že v jejich revíru se objevila i vzácná vážka. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz