Zahraničí

Svět začal opět masivně zbrojit. Zapojila se už i česká armáda

Svět se pustil do masivního zbrojení. Kvůli válce na Ukrajině se v řadě států zvedla poptávka po armádní technice. Jenže jako v mnoha jiných odvětví i zbrojařům chybí suroviny a zaměstnanci. Poptávku se tak nedaří uspokojit a státy musejí na nové stroje a zbraně čekat dlouhá léta.

Stíhačky, vozidla pěchoty i dělostřelectvo. Evropské vlády se pustily do zbrojení, které nemá od studené války obdoby. "Je to tak, že mezinárodní obchod se zbraněmi je teď totálně zahlcen," upozornil vojenský analytik Jiří Vojáček. 

Ruská invaze na Ukrajinu připomněla, jak důležitá je funkční a moderní armáda. Zároveň odhalila nové vojenské trendy. "Dá se říct, že válka na Ukrajině je velkou renesancí jak dělostřelectva, tak zejména raketového dělostřelectva. Pokud něco změnila, tak definitivně etablovala drony a bezpilotní prostředky jako součást každé armády," vysvětlil Vojáček.

Zejména pacifické země posilují i námořnictvo. Největší pozornost směřuje k Číně, která před pár týdny spustila na vodu už svou třetí letadlovou loď. Druhou největší námořní mocností se stane do pár let. Podle šéfa CIA se navíc čínská armáda stala v posledních pěti letech výrazně agresivnější a nebezpečnější. Zvyšuje se podle něj i odhodlání Pekingu napadnout Tchaj-wan.

Související obsah

I přes komplikace a dlouhé čekání se na radikální přezbrojení chystá už i česká armáda. Letectvo nejspíš dostane nejmodernější bojové letouny F-35, pěchota zase moderní a prověřená obrněná vozidla.

"Fronty na jakýkoliv vojenský materiál jsou nyní velice dlouhé a my se nyní musíme do té fronty co nejrychleji postavit. A těmito rozhodnutími pro modernizaci naší armády tím dnes činíme," řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). O stíhačkách chce kabinet jednat s Američany, o bojových vozidlech se Švédy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz