Zajímavosti

Lékaři oddělili siamská dvojčata. Povedlo se jim to díky virtuální realitě

Siamská dvojčata Bernardo a Arthur Limovi se narodili se srostlým mozkem. Stovku lékařů proto čekala náročná operace tříletých chlapců. Řada z nich dokonce neoperovala přímo v Brazílii, ale pomocí virtuální reality z Velké Británie.

Lékařům v brazilském Riu de Janeiru se pod vedením britského doktora Noor ul Owase Jeelaniho povedla velmi složitá operace. Na sále totiž ležela siamská dvojčata, která měla srostlou lebku a mozky.

Bernardo a Arthur Limovi museli před komplikovaným zákrokem podstoupit šest menších operací, které je připravily na tu nejdelší. Trvala neuvěřitelných 27 hodin a podílelo se na ní více než sto lékařů.

Ti nemají s podobnými zákroky moc zkušeností. Dlouhé měsíce se tak připravovali použitím speciálních projekcí ve virtuální realitě. Pomocí ní se nakonec uskutečnila i samotná operace. Část lékařů totiž byla ve speciální místnosti s virtuální realitou v Londýně. Zároveň byli spojeni se svými kolegy v Riu, uvedl web NY Post.

Související obsah

"Bylo to poprvé na světě, kdy chirurgové z různých zemí nosili sluchátka a operovali společně ve virtuální místnosti," řekl podle webu oe24.at Jeelani. Samotný vedoucí lékař si od chlapců během 27 hodin odskočil jen na čtyři 15minutové přestávky.

Než se budou moci oba tříletí chlapci vrátit k běžnému životu, čeká je šestiměsíční rekonvalescence. Krátce po operaci však vyděsil doktory vysoký krevní tlak dvojčat. I jejich srdeční frekvence byla nebezpečně vysoká. Oba problémy vyřešilo, když se bratři opět setkali a mohli se chytit za ruce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz