Domácí

Bráško, budeš nám chybět. Zemřel hudebník a skladatel hvězdných hitů

Bráško, budeš nám chybět. Zemřel hudebník a skladatel hvězdných hitů
Eduard Parma Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Před několika dny zemřel ve věku 72 let hudebník a skladatel Eduard Parma. Informaci potvrdil na sociálních sítích jeho bratr Jindřich, s nímž Eduard působil na české hudební scéně.

Na sociálních sítích smutnou zprávu oznámil bratr Eduarda Parmy. "Bráško, odpočívej v pokoji. Budeš nám moc chybět," napsal na svůj facebook zdrcený Jindřich Parma (69). Podle informací Blesk.cz před několika dny skladatel upadl a zlomil si žebra, z nemocnice byl však už v pondělí doma, ten den pak ale zemřel.

"Do poslední chvíle se věnoval modernějším projektům a byl aktivní. Hodně mě to překvapilo, že zemřel takhle pro mě mladý člověk. Byl skutečně velikou osobností, vystudovaný konzervatorista na klarinet, výborný aranžér, skladatel a kapelník. Nejvíc se proslavil spoluprací s Jiřím Kornem, jeho největším hitem je asi Žal se odkládá nebo Ulice Váci," zavzpomínal na Parmu pro TN.cz hudební publicista Václav Svoboda.

​Netradiční cesta velkého hitu

Eduard se narodil 10. ledna roku 1950. Na pražské konzervatoři vystudoval v roce 1974 hru na klarinet, kdežto jeho bratr Jindřich hrál hlavně na trumpetu. "Měli to po tatínkovi. Eduard Parma starší byl v 50. letech poměrně významný muzikant," nastínil Svoboda.

V 70. letech vytvořil Eduard skupinu, která doprovázela zpěváka Jiřího Korna, tenkrát s nimi zpívala ještě Hana Buštíková. Asi největší hit, který Eduard Parma složil, byl Žal se odkládá. Přitom historie hitu není zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. 

Související obsah

​Tento singl totiž získal několik cen na prestižní soutěži v Irsku, ale dostat ho tam nebylo tehdy vůbec snadné. "Eduard byl na zájezdu v Mnichově, tam dal písničku na kazetě do obálky a poslal to na festival poštou. Za pár dní se mu ozvali, že písničku berou, jenže tu písničku nazpívala Buštíková. Nakonec tam ale kvůli atraktivitě odjel Korn. A získal čtyři ceny," popsal Svoboda. 

O pár let mladší Jindřich také nelenil, spolupracoval s Petrem Kotvaldem, Hanou Zagorovou a podílel se také na hudbě k filmu Discopříběh. "Jindra Parma byl veliký talent na trumpetu. Hrál ve skupině Karla Vágnera a mimochodem je i aranžérem nejprodávanějšího českého hitu historie Holky z naší školky," nastínil Svoboda.

Po revoluci

Parma se v 80. letech přestěhoval do Velké Británie, kde působil v řadě souborů. V roce 1985 tam založil hudební studio Soul Kitchen Production. Po revoluci se ale přestěhoval zpět do Prahy. A začal opět víc spolupracovat s bratrem, založili společnost Parma Productions. Mimo jiné se Eduard také podílel na příchodu syntezátorové hudby, house music i rapu.

Předskokanka světových hvězd. Česko-slovenská zpěvačka dobývá svět:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz