Domácí

Zdražování netrápí jen Čechy! Za kolik nakoupíte v okolních státech? SROVNÁNÍ

Zdražování netrápí jen Čechy! Za kolik nakoupíte v okolních státech? SROVNÁNÍ
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Ceny surovin se stále zvyšují. Zdražování však netrápí pouze Česko, ale také další státy Evropské unie (EU). Podívejte se, na kolik vyjdou základní potraviny v sousedních zemích v porovnání s Českou republikou.

V celkovém souhrnu vzrostly meziročně ceny potravin a nealkoholických nápojů v Česku v květnu 2022 podle statistického úřadu Eurostat o 15,4 %. Zdražování se však netýká jen Česka. Ceny se zvedají také v okolních státech.

Na Slovensku se ceny zvýšily o 16 %, v Polsku pak vzrostly o 12,3 %. V Německu zaznamenali nárůst o 10,4 % a v Rakousku o devět procent.

10 států EU s nejvyšším meziročním nárůstem cen potravin Zdroj: dTest

Společnost dTest proto provedla srovnávací nákup. Výsledky jsou kromě webu dostupné také v srpnovém čísle časopisu této spotřebitelské organizace. "V Česku a na Slovensku jsme nakupovali v řetězci Kaufland. V Rakousku a Německu jsme navštívili sesterské řetězce Hofer a Aldi, v Polsku jsme se vydali do řetězce Biedronka," přiblížili experti z dTestu s tím, že se zaměřovali pouze na stálé ceny, nikoliv na ty akční.

Ceny nakoupených položek Zdroj: dTest

Ceny základních potravin se v jednotlivých státech lišily. Kromě řepkového oleje, který stál 79,90 koruny za litr, však zboží v Česku nebylo v drtivé většině nejdražší. Na druhou stranu žádný produkt nebyl ani nejlevnější.

Nejdráž experti nakoupili v Rakousku, kde celková částka modelového nákupu činila 532,50 koruny. Následovalo Německo (490,40 koruny) a Česko, kde zboží stálo dohromady 488,70 koruny.

Nejlevněji nákup vyšel v Polsku, tam u pokladny prodavačky chtěly v přepočtu 333,60 koruny. Druhé nejlevnější pak bylo Slovensko (478,30 koruny za nákup).

Celková cena modelového nákupu Zdroj: dTest

"Rozdíl mezi polskými a všemi ostatními cenami je mimo jiné způsoben tím, že v Polsku v době nákupu stále ještě platila pro potraviny nulová sazba daně z přidané hodnoty," vysvětlili odborníci.

Kvalita výrobků

Odborníci se při nákupu zaměřovali také na kvalitu kupovaných produktů. Narazili však pouze na drobné rozdíly. Ten první se týkal krabicového mléka. Zatímco v Česku totiž řetězce hojně nabízí polotučné mléko s 1,5 % tuku, v rakouském obchodě tuto kategorii vůbec nevedou. K dostání jsou pouze plnotučná mléka se 3,5 % tuku nebo nízkotučná s 0,5 %.

Související obsah

Další rozdíl, který se týkal kvality, byl u vajec. V obchodech experti nakupovali nejlevnější vajíčka velikosti M v menším balení. V Rakousku, Německu, Polsku i Česku pořídili ta z halového podestýlkového chovu. Na Slovensku měli pouze vejce od slepic chovaných v klecích.

Třetí výraznější rozdíl byl u špaget. Zatímco ve všech sousedních státech byly nejlevnější těstoviny italského stylu z tvrdozrnné pšenice, v českém obchodě byly levnější špagety z klasické měkké pšenice.

Zdražování bude pokračovat

Podle odborníků to však nevypadá, že by se měla situace se zdražováním uklidnit. Naopak budeme mít zřejmě ještě hlouběji do peněženky. "Růst cen trvá. Nemůžeme očekávat, že by se situace v nejbližší době zlepšila a vývoj cen se otočil," řekl TN.cz ekonom David Marek.

"Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety," je přesvědčen ekonom Lukáš Kovanda.

Zdražování nekončí! Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz