OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Pracovat a platit daně v ČR mohou další Ukrajinci, chce je přes polovinu firem

Pracovat a platit daně v ČR mohou další Ukrajinci, chce je přes polovinu firem
Zdroj: Pixabay.com

Přes 380 tisíc občanů Ukrajiny uprchlo podle informací Ministerstva vnitra ČR před ruskou agresí do České republiky.

Přibližně 70 tisíc z nich u nás už našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Podle aktuálního průzkumu poradenské společnosti PKF APOGEO mají šanci získat práci i další.

„Téměř 53 procent zaměstnavatelů se stále chystá další Ukrajince zaměstnat nebo jinak využít,“ shrnuje zjištění Jan Rechnovský, HR expert PKF APOGEO. „Pokud bychom tento údaj vztáhli například na celkový počet s.r.o., kterých je 507 tisíc, z nichž ty vstřícné by chtěly přijmout byť jen jediného Ukrajince, museli bychom brzy poslat pro další,“ říká s nadsázkou.

Firmy ovšem plánují využít Ukrajince ze 78 % na pozice vyžadující nižší kvalifikaci, nebo pro řemeslné práce. „Poptávka se týká stavebních dělníků, montérů na pásové výrobě, řidičů, elektrikářů, pokrývačů, nebo třeba pracovníků v supermarketech,“ upřesňuje Rechnovský.

Významný posun ke kvalifikovaným zaměstnancům podle něj zatím nenastal. „Poptávku po zdravotnících, programátorech, vysokoškolácích v technických, chemických nebo přírodovědných oborech potvrdilo jen 11 procent dotázaných,“ uvádí. „Jenže právě tyto profese mohou produkovat vysokou přidanou hodnotu a zvyšovat konkurenceschopnost českých produktů. Tento potenciál si naše firmy ještě neuvědomují,“ komentuje.

Více než 160 tisíc Ukrajinců, kteří se do ČR uchýlili před válkou ve své zemi, představují dospělé ženy, dalších 130 tisíc jsou podle údajů Ministerstva vnitra děti a dospívající.

Z analýzy vypracované Ministerstvem práce a sociálních věcí téměř polovina uprchlíků zastává pozice jako obsluha nejrůznějších strojů či zařízení a dalších 36 % z nich pracuje na pomocných pozicích. Zhruba čtvrtina Ukrajinců, kteří k nám po začátku války uprchli, si zatím našla práci ve velkých podnicích, které zaměstnávají přes 250 osob.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz