Domácí

Co dělat při neúnosných zálohách. Pozor na řešení, které může ještě více uškodit

Co dělat při neúnosných zálohách. Pozor na řešení, které může ještě více uškodit
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Zdražování energií je problém, který trápí mnohé Čechy. Od loňského roku jsme svědky neustálého zvyšování cen, což se řadě lidí promítlo i do nové výše záloh na odběr plynu a elektřiny. Pro některé domácnosti to přitom může znamenat neúnosné zatížení rozpočtu. Podívejte se, jak dodavatelé energií v takových případech doporučují postupovat.

Drahé pohonné hmoty, drahé potraviny, drahé energie. Rodinné rozpočty jsou stále více napjaté a rozesílání nových záloh od dodavatelů energií obavy mnohých lidí jen prohlubuje. V některých případech totiž výše měsíční částky razantně vzrostla s ohledem na spotřebu a nové ceny.

"Doposud jsme za elektřinu platili okolo 1 600 korun, teď nám to zvýšili na více než tři tisíce," prozradila paní Karolína. "Trochu jsem se bála, jak vysoké budeme mít nové zálohy u plynu, protože už teď za bydlení dáváme hodně. Nevím, co bych dělala, kdyby to vyskočilo na nějakou šílenou částku," dodala.

I pro lidi, kteří nepatří do nízkopříjmové skupiny obyvatel, mohou vysoké zálohy znamenat ohrožení jejich finanční stability. Dodavatelé energií tento trend ale zatím nepozorují. "Zákazníci zatím nemají výrazně vyšší problémy platit své závazky," sdělil redakci TN.cz mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Související obsah

Situaci je potřeba řešit co nejdříve

Pokud by ale někdo přece jen tyto potíže měl, firma se podle Šperňáka snaží najít individuální řešení. Obdobný přístup má i innogy. "Vnímáme velký sociální rozměr a možné dopady současné energetické krize. Společně se zákazníky vždy hledáme cesty k řešení jejich složité životní situace. Samozřejmostí jsou individuálně nastavované splátkové kalendáře, o které si může každý požádat. Vždy je důležité takovou situaci řešit co nejdříve," apeluje na zákazníky mluvčí innogy Martin Chalupský.

Také mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík lidem doporučuje, aby se při potížích s placením záloh co nejdříve obrátili na dodavatele. "Platilo to dříve a platí to i dnes. Pokud s námi zákazník komunikuje, v drtivé většině případů mu dokážeme nabídnout řešení," vysvětlil. Jedním z nich je například bezúročný splátkový kalendář, ČEZ podle Gazdíka také spolupracuje s Poradnou při finanční tísni, jejíž služby jsou bezplatné.

Snížení záloh může více uškodit než pomoci

Co ale dodavatelé rozhodně nedoporučují, je snížení výše měsíčních záloh. "Jsou nastaveny tak, aby došlo k pokrytí předpokládané spotřeby při aktuálních cenách, aby nevznikl v následném vyúčtování vysoký nedoplatek. Neplacení záloh nebo placení v omezené výši tedy v podstatě nedává smysl," objasnil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Na to upozorňují i ostatní společnosti. "Pokud někdo požaduje, aby platil nižší zálohy, než je reálná spotřeba, hrozí při ročním vyúčtování vznik vysokého nedoplatku. Zálohy snížit lze, ale snažíme se na zákazníky apelovat, že nové zálohy jsou v podstatě ochranou před vysokým nedoplatkem," doplnil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Související obsah

​Dodal však, že žádosti o snížení záloh zaznamenávají ojediněle. "Naopak se nám v poslední době dokonce ozývají zákazníci, že chtějí platit ještě vyšší zálohy, aby jim nevznikl případný nedoplatek. Nejde o ojedinělé případy," prozradil. Podobnou zkušenost mají i jiní dodavatelé. "Naše call centrum a zákaznické kanceláře vyřizují řádově tisíce žádostí měsíčně. Zákazníci si zvyšují zálohy o 20 až 30 %, platí to pro elektřinu i plyn," potvrdil Chalupský.

Cestou, jak ušetřit, je podle Hanzelky spíše hledání možností úspor. Například starší spotřebiče mají většinou výrazně vyšší spotřebu než ty moderní. "Největším žroutem v domácnosti je lednice. Měla by být pravidelně odmrazována, každý zbytečný milimetr námrazy zvyšuje spotřebu," zdůrazňuje Hanzelka. "Ceny elektřiny jsou na velkoobchodním trhu rekordní. A to se bohužel odráží i v ceníku pro koncové zákazníky," dodal.

Domácnostem má se současnou situací pomoci úsporný tarif, vláda ho ale plánuje osekat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz