Domácí

Brno plánuje horkovod z Dukovan. Projektu ale v cestě stojí řada problémů

Brno se chce zbavit závislosti na ruském plynu a připravuje horkovod. Ten by přiváděl teplo do města z jaderné elektrárny Dukovany, která leží zhruba 33 kilometrů od města. Horkovod ale není novou myšlenkou. Uvažovalo se o něm už při otevření Dukovan v 80. letech. Ale kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl projekt ekonomicky výhodný.

Brno je v současné době závislé na dodávce plynu z 80 procent. Projekt starý desítky let, který byl už několikrát smeten ze stolu, nyní oživila energetická krize. V Dukovanech ve čtvrtek o jeho parametrech jednala brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) se zástupci teplárny a energetiky.

"Chceme, aby Brno bylo soběstačné a aby se dostalo Brňanům teplo, které bude cenově dostupné a bezemisní," uvedla Vaňková. Horkovod by podle odborníků mohl být hotov do roku 2030. Podle dřívějších odhadů by to mělo stát miliardy korun. Teplo by mohlo putovat nejen do Brna, ale i dalších obcí.

Související obsah

​"Tento projekt je ohromný. Až půlku plynu, kterou spalujeme, by mohl nahradit. To teplo, které vyrábíme z plynu, by nahradilo teplo, které bychom přivedli z Dukovan. Připravujeme trasování, technický model, ekonomický model, tak abychom během srpna a září měli k dispozici parametry, abychom mohli rozhodovat," řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

"Celý záměr výstavby horkovodu vnímáme také z pohledu výstavby nového zdroje, který by měl být budoucím potencionálním zdrojem tepla. Realizovatelnost projektu, jeho podoba nebo způsob a případné místo napojení vyplyne právě z probíhajících analýz," uvedla firma ČEZ.

Město ale zatím nemluvilo ani s vlastníky pozemků, ani s okolními obcemi, přes které by horkovod vedl. Jde přitom o více než 2 500 parcel, z nichž některé mají více vlastníků. "Budeme žádat starosty, aby nám byli nápomocni, a budeme se ptát, jestli se budou chtít připojit," slíbila Vaňková.

Související obsah

​"Pokud se horkovod povede uskutečnit, tak Oslavany se připojí, máme už připravenou infrastrukturu. Ze zkušenosti vím, že tento projekt byl už pětkrát oprášen. Nikdy to nedopadlo kvůli postoji město Brna. Ta situace je ale dneska jiná. Brno je iniciátorem," sdělil starosta obce Oslavany Vít Aldorf (ODS).

Potrubí z Dukovan do Brna bude z velké části pod zemí. Celkem má mít 42 kilometrů. Horkovod povede tunelem pod vrchem Holedná. Tunel bude mít asi jeden kilometr. Ještě není dokončen, hotová je zatím zhruba čtvrtina.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz