Zahraničí

Záporožská jaderná elektrárna byla znovu ostřelována. Hrozí únik radiace

Záporožská jaderná elektrárna byla znovu ostřelována. Hrozí únik radiace
Vojáci v Záporožské jaderné elektrárně Zdroj: Profimedia

V jaderné elektrárně v ukrajinském Enerhodaru vypukl požár. Oheň se začal šířit poté, co byl areál jaderné elektrárny ostřelován. K večeru byla elektrárna zasažena v pátek už podruhé, tentokrát šlo o přímý zásah. Kromě požáru hrozí také únik radiace. Ukrajina a Rusko se z ostřelování elektrárny vzájemně obviňují.

Záporožská jaderná elektrárna je největší elektrárnou svého druhu v Evropě. Od března 2022 jaderku v ukrajinském Enerhodaru okupuje ruská armáda. V pátek v areálu elektrárny vypukl požár, kvůli kterému bylo z provozu vyřazeno na dvou místech elektrické vedení, jež je důležité pro provoz energetických bloků.

Příčinou požáru byl vojenský útok. Okolo půl třetí elektrárnu zasáhly tři výstřely z děla. "Nepřítel zasáhl vysokonapěťové komunikační vedení autotransformátoru o potenciálu 330 kilovoltů v areálu Záporožské jaderné elektrárny," oznámila na telegramu státní energetická firma Energoatom.

To však nebyla jediná salva, která proti elektrárně byla vypálena. K večeru byl její areál bombardován znovu. Druhý útok už napáchal větší škody. Podle agentury Interfax zasáhla dělostřelba průmyslový blok jaderné elektrárny. Přesný rozsah škod se teprve zjišťuje, hrozí však riziko, že kvůli požáru mohou radioaktivní látky uniknout do okolí.

Související obsah

​Podle Ukrajiny má jít o provokaci ze strany Ruska, které elektrárnu okupuje. Výstřely měly přiletět z ruské strany. Důkazem má být krátký let raket, které jsou mezi startem a dopadem ve vzduchu jen asi tři vteřiny. "Ze strany Záporožské jaderné elektrárny probíhá ostřelování, jež míří na obytné oblasti Enerhodaru. Ve většině čtvrtí vypadla elektřina," oznámil na telegramu starosta Enerhodaru Dmytro Orlov.

Podle Ruska ale elektrárnu ohrožuje Ukrajina. Armáda Ukrajiny se podle agentury TASS snažila vytvořit hrozbu jaderné katastrofy. Požár se zatím nedaří zcela uhasit. Část elektrického vedení, které střely poškodily a zapálily, je totiž stále pod proudem. Na místě zatím nejsou hlášené žádné oběti ani zranění.

Záporožská jaderná elektrárna je podle odborníků bezpečná (3/2022). Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz