Domácí

Lidé odmítají zrušení letiště u Plzně. I když by to přineslo tisíce pracovních míst

Na letišti v Líních u Plzně v pátek proběhla protestní akce za záchranu letiště. Na stranu aeroklubů a leteckých škol se postavili i tamní obyvatelé, kteří se bojí dopadů na přírodu a přílivu agenturních zaměstnanců. Na místě má totiž vzniknout průmyslový park včetně velké továrny na baterie do elektroaut.

Lukrativní pozemky nedaleko dálnice D5 jsou jablkem sváru mezi tamními obyvateli a krajem. Ten je připraven zahájit vládou schválený mnohamiliardový projekt pro výstavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, podnikatelé chtějí naopak zachovat přistávací dráhu a vylepšit infrastrukturu.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je lokalita líňského letiště nevyužívaná. Ministerstvo obrany přitom před třemi roky prohlásilo, že má letiště pro armádu strategický význam a nadále ho bude využívat k výcviku pilotů.

"Počet takovýchto letišť, kde se vlastně dá udělat pilotní výcvik nebo chodit rekreačně lítat, můžeme napočítat do deseti," okomentoval pilot Jan Jiřík. "Je až záhadné, proč se za dva roky ta situace tak radikálně změnila," poznamenal zástupce škol, aeroklubů a pilotů Michal Švihla.

Související obsah

​Podle hejtmana by o své působiště neměla přijít pro kraj důležitá letecká záchranka. "V budování nové průmyslové zóny bude letecká záchranná služba její součástí," řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).

O budoucnosti letiště by se mělo rozhodnout do konce prázdnin. "Ministerstvo obrany bylo usnesením vlády požádáno o stanovisko k možnosti vybudování průmyslové zóny v této oblasti, které ve stanovené lhůtě připravíme," ujistila mluvčí ministerstva obrany Natálie Forsterová.

Podnikatelé počítají s variantou, že bude zachováno. "Vznik průmyslové zóny v tomto prostoru je možný. Je tady dlouhodobě plánovaná, ale zároveň si myslíme, že zachování letiště bude obrovským přínosem pro tu průmyslovou zónu," prohlásil Švihla.

"Pokud to bude potřeba, tak bychom chtěli to letiště zprovoznit i na létání bez nutné viditelnosti. To znamená nějaké minimální osvětlení, nějaké přístupy, které jsou k tomu potřeba," navrhl jednatel společnosti PlaneStation, která je provozovatelem letiště, Petr Kutný.

Související obsah

​Výstavbu velké průmyslové zóny nechtějí ani obyvatelé nedalekých Dobřan. "Pokud by vedle gigafactory vznikla i nějaká gigaubytovna, tak je to pochopitelně naprosto nepřijatelné. Protože ten sociální klid by tady byl naprosto zásadním způsobem narušený," míní dobřanský starosta Martin Sobotka (nez.).

Podnikatelský park má mít rozlohu skoro 400 hektarů. Odhadované náklady se pohybují kolem devíti miliard korun. Podle hejtmana by tam mohlo najít práci asi 4 500 lidí.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz