Ekonomika

Zásobníky na plyn jsou plné z 80 procent. Záruka pohodlné zimy to ale není

Zbavit se závislosti na ruském plynu chce celá Evropská unie. Cílem jsou zásobníky naplněné před zimou alespoň na 80 procent. V tuto chvíli jsou v průměru plné téměř na 71 procent. Některé státy ale mají zásobníky malé nebo jich nemají dost na to, aby pokryly celou svou spotřebu. Česko už má zásobníky plné z 80 procent.

Zásobníky na plyn v Unii jsou plnější, než je pětiletý průměr. Přesto to neznamená, že je letošní zima zachráněna. "Téměř žádná země nemá zásobníky na to, aby pokryla celou zimu, natožpak celý rok. Podíl toho, co se dá schovat v zásobnících ze zimní spotřeby, se velice liší, a bohužel čím menší země, tím má větší pokrytí," řekl ekonom Petr Bartoň.

Premiantem v naplněnosti zásobníků je Portugalsko, které má splněno na 100 procent. V těsném závěsu za ním je pak Polsko a také severské státy. Třeba Švédsko a Portugalsko ale mají kapacitu zásobníků nižší než Česko. Ani na půlku zatím nemá naplněno Bulharsko. A jen těsně nad padesáti procenty se drží Maďarsko, Chorvatsko nebo Lotyšsko.

Související obsah

​Česká republika se řadí mezi ty lépe připravené. "Zásobníky na plyn jsou naplněné z 80 procent. Jsme na historickém maximu. Pracujeme na tom, abychom byli na zimu připraveni co nejlépe," oznámil na twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Některé unijní státy ale zásobníky na plyn vůbec nemají. Namátkou jde například o Řecko, Irsko, Litvu anebo Slovinsko. Ty budou v případě nouze odkázány na zbytek sedmadvacítky. Jenže ne všichni prý hrají úplně fér.

"Německo plyn tím, že si ho nakupuje pro sebe, zdražuje Španělsku, ale také třeba České republice a všem dalším zemím. V tomto ohledu by měla Evropská unie a její země postupovat jednotně," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Kromě velikosti zásobníků navíc do toho, kolik bude potřeba plynu v zimě, promluví i nevyzpytatelný a nepředvídatelný faktor: počasí. Čím větší bude zima, tím víc plynu bude potřeba.

Členské státy se na konci července dohodly, že dobrovolně sníží svou spotřebu plynu o 15 procent. O solidaritu v případě nedostatku suroviny mohou žádat až ve chvíli, kdy se jim snížení podaří dosáhnout.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz