Zahraničí

Setkání s bestií. V kopcích u Makarské napadl pastýře obrovský vlk

Setkání s bestií. V kopcích u Makarské napadl pastýře obrovský vlk
Vlk obecný, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Hrůzné setkání má za sebou chorvatský pastýř Luka Bikić, který hlídá dobytek v okolí Zagvozdu nedaleko Makarské. V nebezpečné situaci se ocitl poté, co jej samotného v kopcích přepadl vzrostlý vlk. V Chorvatsku přitom obvykle vlci na člověka neútočí.

Pastýř Luka Bikić už od dětství hlídá dobytek v kopcích nedaleko Makarské. Na setkání, které zažil na začátku srpna, ale jen tak nezapomene. Když totiž sám pásl stádo krav a ovcí, napadl jej vzrostlý vlk.

Podobných šelem už pastýř za svůj život viděl mnoho, tahle ho však zaskočila svou velikostí a opovážlivostí. "Představte si situaci, že před vámi v pustině stojí obrovský vlk. Za 60 let, co pasu dobytek, jsem tak velké zvíře neviděl," popsal Bikić vlka portálu Slobodna Dalmacija.

Související obsah

​Bikićovi nepomohli ani jeho pastevečtí psi, kteří se před vlkem dali na útěk. Pastýř se nejdřív zvíře pokoušel odehnat křikem a kameny. "Viděl jsem, že to nemá smysl. Vzal jsem tedy hůl a začal jsem s ní mávat. Bylo vidět, že víc než na krávy má zálusk na mě," vyprávěl Bikić.

Po pár ranách holí se ale nakonec dal vlk na útěk. Muž vyvázl bez zranění. Své následky ale setkání se šelmou přece jen zanechalo. "Bojím se teď chodit do hor. Musím, je to moje práce, ale strach mám," přiznal.

Nebylo to poprvé, kdy na staršího muže zaútočil vlk. Před pár lety to byla vlčice, která ale tehdy pouze bránila své mladé. O tom, že by na člověka zaútočil vlk bezdůvodně, Bikić ještě neslyšel. Stejné závěry činí také chorvatští myslivci, podle kterých v novodobé historii nejsou záznamy, že by vlk jen tak napadl člověka.

Související obsah

​Chorvatští chovatelé v posledních letech vedou s vlčími smečkami válku. V okolí Šibeniku například vlci každý měsíc zadáví více než sto kusů dobytka. Farmáři se ale nemohou příliš efektivně bránit. Vlci jsou v Chorvatsku chránění a za jejich zastřelení hrozí až tříměsíční trest a pokuta v přepočtu více než 130 tisíc korun.

Větším problémem jsou však podle myslivců kříženci mezi vlky a divokými psy. Ti totiž postrádají plachost, kterou se vlci vyznačují. "Agresivní kříženci zaplavili vlčí loviště. Kvůli nim jsou v revírech hlášeny agresivnější a častější útoky na lidi. Šíření kříženců bude mít vážné následky pro lidi i pro vlky samotné," řekl portálu Slobodna Dalmacija předseda mysliveckého sdružení Svilaja Ivan Žeravica.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz