Domácí

Na Ústecku řádí bobr. Útočí především na psy, troufne si i na ty velké

Pejskaři na Ústecku mají nečekaného nepřítele. Ve Střekově na psy, kteří se koupají v Labi, útočí bobr. Tamní veterináři už registrují za poslední měsíc takových útoků minimálně pět. Situaci teď řeší ochránci přírody a město vyzvalo majitele psů, aby své mazlíčky nepouštěli z vodítek.

Ačkoliv je bobr hlodavec žijící ve vodě, podobně jako šelmy si i on brání svoje teritorium. "Bobr se chová teritoriálně a v případě útoku nebo vůbec přiblížení psa mohlo dojít k tomu, že se bobr bránil," vysvětlil zoolog Martin Vlček.

Pokud bobr cítí ohrožení, neváhá útočit. "Nejvážnější byl případ výmarského ohaře, kterému bobr přeťal Achillovu šlachu a zranil mu zadní nohu. Tam došlo k trvalým následkům. Jednoho hlodavec přímo topil. Tehdy se majitelé museli o svého psa opravdu prát," popsala veterinářka Jana Matoušková.

Související obsah

​Ochranáři poblíž místa, kde bobr žije, umístili tabuli. Informační cedule návštěvníky upozorňuje, že nemají své děti nechávat bez dozoru a při venčení mají mít své psy na vodítku. "Věřím, že noha malého dítěte je stejně velká jako noha třicetikilového ohaře, takže mi přijde, že by to dítě mohl poranit," myslí si Matoušková

"Bobr je poměrně plaché zvíře, které se člověku vyhýbá, takže útok na dítě je velmi málo pravděpodobný," oponoval Vlček.

"Já chápu, že počasí lidi vybízí k tomu, aby své psy vypustili, protože je to nábřeží, je to hezká příroda, ale ten bobr tady žije už spoustu let a chápu, že psa, který mu vleze do nory, napadne," upozornil místostarosta Střekova Pavel Peterka.

Související obsah

​"Nacházíme se v evropsky významné lokalitě, kde je bobr evropský jedním z předmětů ochrany, takže ti psi by se tam vůbec neměli volně pohybovat," domnívá se Vlček.

Před čtyřmi lety na Plzeňsku bobr pokousal na ruce muže, který byl na procházce kolem rybníka. Ještě hůř dopadl v roce 2013 běloruský rybář, který po útoku hlodavce prý vykrvácel.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz