Domácí

Karlův most začal vibrovat. Čekali jsme nejhorší, vzpomíná velitel zásahu na povodně

Česko si připomíná 20 let od ničivých povodní, které zasáhly obce a města napříč republikou. V Praze se Vltava touto dobou už rozlila do některých ulic na Kampě, v Troji, Radotíně nebo Zbraslavi. Podle tehdejšího pražského primátora Igora Němce to ale měl být vrchol a dál už se situace v hlavním městě měla uklidňovat. Jenže nastal opak. A Praha měla to nejhorší teprve před sebou.

Velitel zásahu na Karlově mostě Václav Kratochvíl vzpomíná na události roku 2002, jako by to bylo včera. "My jsme tady stáli a ten most vibroval, protože v tu chvíli přišla kulminační vlna jak z Vltavy, tak z Berounky. V tu chvíli jsem zásah asi na hodinu přerušil, kdyby došlo k nejhoršímu, aby mi tam nezůstali moji lidi," prozradil.

Úkolem hasičů bylo pomocí speciálního bagru dostat zaseknuté rozměrné předměty pod mostními oblouky a zachránit národní památku před zřícením. "Proplavili jsme návěs kamionu, několik vozidel a chat. Z toho tehdy vznikl ten vtip: Prodám chatu ve Štěchovicích, k vidění v Praze u Karlova mostu," objasnil Kratochvíl.

Voda na obou březích Vltavy v době kulminace sahala až do prvního patra přilehlých budov a podobná situace byla i o kousek dál na Berounce. V Dobřichovicích zaplavila zámek a lávku pro pěší odnesla několik metrů po proudu. "Škola byla zatopená, silnice zničené proudem, všude byl nepořádek. Než se to podařilo vyklidit, trvalo to půl roku," uvedl bývalý starosta obce Michael Pánek.

Související obsah

​Na chvíle zoufalství, beznaděje, ale i vlnu solidarity vzpomínají v sousední obci Lety, odkud se evakuovalo 240 lidí. Tisíciletá voda tam zaplavila 93 domů, mezi nimi třeba i mateřskou školu, která musela být po povodních stržena. "Průtok vody, který je obvykle v létě 19 kubíků za sekundu, byl tehdy 1900 kubíků za sekundu," řekla starostka obce Barbora Tesařová.

"Najednou jste postavení před situaci, že máte do batohu sbalit pár věcí a vůbec nevíte, co si s sebou máte vzít. Doufáte, že najdete svůj dům v použitelném stavu. Voda všechno odnesla, doufám, že už to nikdy nezažiju," vzpomíná na děsivou zkušenost paní Alena Vanžurová.

Podívejte se na rozhovor s bývalým hejtmanem Středočeského kraje, Petrem Bendlem: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz