Zahraničí

Tchaj-wan zahájil dělostřelecké cvičení simulující obranu proti čínskému útoku

Tchaj-wan zahájil dělostřelecké cvičení simulující obranu proti čínskému útoku
Zdroj: Profimedia

Tchajwanská armáda uspořádala v úterý dělostřelecké cvičení s ostrou palbou, které simulovalo obranu ostrova proti útoku po dnech masivních čínských vojenských cvičení, uvádí agentura AFP.

Lou Woei-jye, mluvčí tchajwanského osmého armádního sboru, potvrdil, že cvičení začalo v jižním okrese Pingtung střelbou cílových světlic a dělostřelectva.

Tchaj-pejské cvičení, které se bude konat v úterý a ve čtvrtek, bude podle AFP zahrnovat nasazení stovek vojáků a asi 40 houfnic, uvedla armáda. Lou v pondělí řekl, že cvičení již byla naplánována a nebyla reakcí na čínská cvičení.

Související obsah

Čína minulý týden zahájila své největší vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu v zuřivé reakci na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, nejvýše postavené americké představitelky, která navštívila ostrov za poslední desetiletí.

Tchaj-wan žije pod neustálou hrozbou invaze Číny, která považuje svého souseda za součást čínského území, které má být jednoho dne obsazeno, v případě potřeby silou.

Ostrov běžně pořádá vojenská cvičení simulující obranu proti čínské invazi a minulý měsíc cvičil odrážení útoků z moře v rámci "společné operace zachycení" jako součást svého největšího každoročního cvičení.

Cvičení přichází poté, co Čína v pondělí rozšířila své vlastní společné námořní a letecké vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu, přičemž Washington uvedl, že od Pekingu neočekává eskalaci situace. Před úterním cvičením Tchaj-pej odsoudila Peking za to, že pokračuje ve vojenských cvičeních kolem ostrova.

"Čínská provokace a agrese poškodily status quo Tchajwanského průlivu a zvýšily napětí v regionu," uvedlo v prohlášení ostrovní ministerstvo zahraničí. Tchaj-wan trvá na tom, že během cvičení Pekingu nevstoupila do jeho teritoriálních vod – vzdálenost do 12 námořních mil od pevniny – žádná čínská vojenská letadla ani lodě.

 Čínská armáda však minulý týden zveřejnila video pilota letectva, který natáčel pobřeží ostrova a hory ze svého kokpitu a ukázal, jak blízko se dostal k tchajwanským břehům. Podle čínských státních médií byly během cvičení minulý týden také odpáleny balistické rakety nad tchajwanským hlavním městem.

Rozsah a intenzita čínských cvičení, stejně jako její odstoupení od klíčových rozhovorů o klimatu a obraně, vyvolaly pobouření ve Spojených státech a dalších demokraciích. Peking však v pondělí obhajoval své chování jako "pevné, důrazné a vhodné" vůči americké provokaci.

 "Pouze varujeme pachatele," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin na pravidelném briefingu a slíbil, že Čína "pevně rozbije iluzi tchajwanských úřadů o získání nezávislosti prostřednictvím USA".

Podívejte se na záběry z vojenského cvičení:

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz