Zahraničí

Ve francouzské Seině uvízla velryba. Přemístí ji do nádrže se slanou vodou

Běluha severní se běžně vyskytuje ve vodách Severního ledového oceánu. V minulém týdnu však jedna zabloudila do řeky Seiny na severu Francie. V úterý se konečně dostane ke slané vodě – odborníci totiž mají v plánu kytovce přemístit do slanovodní nádrže.

Daleko od arktické a subarktické oblasti, kde běluhy běžně žijí, se minulý týden zatoulal jeden "mořský kanár", jak se těmto kytovcům přezdívá, protože se dorozumívá mnoha zvuky. Uvíznul totiž ve francouzské řece Seině a doplaval až do poloviny cesty do Paříže. Záchranáři velrybu uzavřeli do zdymadla ve Vernonu, zhruba 70 kilometrů od francouzské metropole, uvedla agentura Reuters.

Přes víkend běluha dostávala vitamíny a antibiotika, potravu však odmítala přijmout. Francouzští záchranáři následně zjistili, že čtyřmetrový samec má podváhu a kožní změny. Odborníci si tak lámali hlavy nejen nad tím, jak se velryba dostala tak daleko na jih od svého přirozeného prostředí, ale také nad tím, jak přežije v teplejší a sladké vodě.

Související obsah

​Nakonec se našlo řešení. Běluha bude přemístěna do nádrže se slanou vodou. "Dnes je velký den pro běluhu a pro všechny, kdo se podílí na její záchraně. Z řeky bude přemístěna do slanovodní nádrže, kde se bude léčit pod dohledem odborníků. Poté bude vypuštěna na volné moře, doufejme, že s maximální šancí na přežití," napsala na svém webu organizace Sea Shepherd France, která se na záchraně kytovce podílela.

V letošním roce se nejedná o první velrybu, která plavala v Seině. Koncem května se do řeky dostala těžce nemocná kosatka, pokusy o její záchranu však byly neúspěšné. Kosatka tak v řece bohužel zemřela, informoval list The Guardian.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz