Zahraničí

Cestovní kancelář nabízí klientům, jaké je to žít uprostřed války na Ukrajině

Cestovní kancelář nabízí klientům, jaké je to žít uprostřed války na Ukrajině
Situace na Ukrajině Zdroj: Profimedia

Šest měsíců poté, co Rusko napadlo Ukrajinu a rozpoutalo vlnu násilí a destrukce, přichází jedna cestovní kancelář s nabídkou jednodenních komentovaných prohlídek tzv. "Statečných měst". Jde o města, která se vzepřela a nadále odolávají ruským okupantům a nabízí klientům pohled na to, jak země žije uprostřed konfliktu., informuje CNN.

Online platforma Visit Ukraine.Today minulý měsíc spustila komentované jednodenní prohlídky válkou zasažených míst, aby klientům zprostředkovala, jaké je to žít uprostřed války, vidět její bombardovaná města a nabídla možnost setkat se s jejími bojovníky. "Vydejte se na cestu na úžasnou Ukrajinu právě teď," prosí webová stránka cestovní kanceláře.

Navzdory mezinárodním varováním před cestováním na Ukrajinu společnost říká, že dosud prodala 150 letenek, zatímco její webové stránky nabízející informace o bezpečném cestování na Ukrajinu a z Ukrajiny dostávají 1,5 milionu přístupů měsíčně, což je o 50% více než před invazí.

Související obsah

Cestovní kancelář podle CNN tvrdí, že každý, kdo se přihlásí na prohlídky, může očekávat procházky mezi troskami bomb, zničenými budovami, katedrálami a stadiony, stejně jako vyhořelou vojenskou technikou a pravidelným kvílením sirén varujícím před nálety.

I když se to může zdát jako strašidelný způsob, jak strávit dovolenou, zakladatel a generální ředitel společnosti Visit Ukraine Anton Taranenko řekl CNN Travel, že to není totéž jako "temná turistika", při které se návštěvníci hrnou na další místa smrti, katastrof a ničení po celém světě.

"Není to jen o bombách, to, co se dnes děje na Ukrajině, je také o tom, jak se lidé učí žít společně s válkou, pomáhat si navzájem," říká Taranenko. "Je tu skutečná změna, nový duch ulice. "Možná přes ulici, kde nedávno vybuchla bomba, uvidíte přátele jíst tradiční jídlo ve znovu otevřeném bistru.

"V některých chvílích jsme šťastní, nejsou tam jen špatné a smutné věci, jak je vidět v televizi. Život jde dál a je tu naděje, že to brzy všechno skončí. "Děti vyrůstají, snažíme se žít život co nejvíce bez ohledu na to, co se děje."

Americké ministerstvo zahraničí má v současné době naléhá na všechny občany USA, aby okamžitě opustili zemi, a varuje, že po pozastavení operací na velvyslanectví v Kyjevě nemůže být nabídnuta žádná konzulární pomoc.

Podobná varování vydaly i další země. Britský úřad pro zahraniční věci a Commonwealth and Development varuje, že existuje "skutečné ohrožení života" kvůli útokům na města a regiony.

Taranenko nicméně vyzývá lidi, aby je navštívili. "Pokud chcete vidět naše zničená města a statečné lidi bojovat, prosím, přijďte hned," říká. Dodává však, že návštěvníci si musí být vědomi toho, že nikde na Ukrajině není 100% bezpečno, i když průvodce pomůže nebezpečí zmírnit.

"Pravidelně kontrolujeme situaci, abychom mohli sledovat různé úrovně bezpečnosti," říká a poukazuje na to, že mnoho Ukrajinců se nyní vrátilo do oblastí, ze kterých původně uprchli, zejména do hlavního města Kyjeva, kvůli invazi.

"Ukrajina opět roste, lidé se vracejí do měst, obce se začínají obnovovat, města se zotavují z hrůz a v zemi je milion cizinců. Kyjev je nyní nejnavštěvovanějším a nejbezpečnějším místem," říká Taranenko.

Objevování země, dodává, znamená podívat se do očí Ukrajinců, jejichž životy se navždy změnily, ale kteří žijí v očekávání vítězství.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz