Domácí

Ministerstvo chce "pojistku" na výpadky plynu. Plánuje omezit teplotu vytápění

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce zavést nová pravidla pro vytápění budov, která by sloužila jako pojistka pro případ hrozících výpadků zemního plynu. V případě vyhlášení některého z nouzových stavů v teplárenství by nově bylo možné vytápět budovy na nižší teploty, než jaké nyní stanovuje zákon. Současně by ale byla určena i maximální hranice, kterou by Češi neměli překračovat.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje novou vyhlášku stanovující zvláštní pravidla pro vytápění. V platnost by vstoupila v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství.

"Jde o další opatření, která nazývám airbagy. Máte je v autě, doufáte, že je nikdy nebude muset použít, ale když je potřebujete, jste velmi rádi, že jste si je pořídili," okomentoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navrhovanou vyhlášku.

Nová pravidla by podle resortu umožnila Česku pružněji reagovat na nečekaná omezení ze strany Ruska. "Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku," dodal Síkela.

Související obsah

​Úspory plynu, kterých by se v případě zavedení těchto pravidel podařilo dosáhnout, by se mohly podle ministra započítat do cíle snížit spotřebu plynu o 15 %, jak nařídila Rada na červencovém zasedání.

Změnily by se minimální i maximální limity

V současné právní úpravě je nejnižší možná teplota v pobytových místnostech stanovena projektem budovy, který vychází z technické normy a výpočtových hodnot stanovených podle "orientační teploty". Vyhláška navrhovaná MPO umožňuje vytápění i na nižší hodnoty.

V případě nouze bude možné v budovách vytápět na nižší teploty Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

​Směrem nahoru by pak teplota tuto hranici měla přesáhnout maximálně o jeden stupeň. Limity se dále navyšují pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o 1 °C, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 °C a v prostorách se 3 stěnami o 2 °C.

Nová pravidla by se měla týkat všech odběratelů napojených na soustavy zásobování tepelnou energií, vyjma soustav využívajících alespoň z 80 procent obnovitelné zdroje energie. Vyhláška se tedy vztahuje především na uhelné a plynové zdroje a také na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje.

MPO stanovování jednotlivých teplot konzultovalo se zástupci Ministerstva zdravotnictví a částečně vycházelo také z mezinárodní praxe. Vyhláška nyní poputuje do mezirezortního připomínkového řízení a následně ji posoudí Legislativní rada vlády.

Vláda radí lidem, ať si v zimě stáhnou topení. Ne všude se to ale vyplatí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz