Domácí

Inspektoři stáhli z prodeje čaj. Je v něm karcinogenní látka

Inspektoři stáhli z prodeje čaj. Je v něm karcinogenní látka
Závadný čaj. Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila závadnou šarži čaje Yerba Maté německého dodavatele Orienta Foods. Laboratorní rozbor v nich potvrdil přítomnost pesticidu antrachinon, který Evropská komise považuje za karcinogenní látku.

Inspektoři SZPI nařídili stáhnout z trhu sušenou potravinu pro přípravu čaje Yerba Maté Kharta Khadra německého dodavatele Orienta Foods. Šarže nese označení MAF:09-2021/EXP:08-2024, minimální trvanlivost je do srpna 2024. Zároveň doporučují všem, kteří už tuto šarži koupili, aby ji nekonzumovali.

"Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost pesticidu antrachinon v množství 0,081 miligramů na kilogram. Příslušný právní předpis stanovuje maximální tolerovatelné množství pro uvedený pesticid na 0,02 miligramů," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Antrachinon se používá k ochraně před škůdci a Evropská komise ho klasifikuje jako karcinogenní látku.

Související obsah

​​Uvedenou šarži závadného čaje inspektoři odhalili v provozovně společnosti Z & S Care Belina v Brně. Inspektoři nyní zahájí správní řízení o uložení pokuty. Deklarovaná země původu závadného čaje je Sýrie.

Závadný čaj. Zdroj: SZPI

Inspekce kontrolovala i zmrzliny (06/2022): 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz