Zahraničí

Měl být smrtelně nemocný, tak zvolil eutanazii. Pitva odhalila něco jiného

Kanadou otřásá případ muže, který se minulý rok rozhodl podstoupit eutanazii. Lékaři mu diagnostikovali smrtelnou nemoc a on se na základě lékařské zprávy rozhodl pod dohledem zdravotníků dobrovolně zemřít. Jenže jak pitva později ukázala, žádnou nemocí netrpěl.

Kanaďanka Erin Smithová už svého otce Roda McNeilla nikdy neobejme. Její děti ho budou znát pouze z fotografií v rodinném albu. "Každý z nás vstoupil do pokoje a sedli jsme si okolo něj. Pak mu dali medikaci a bylo po všem," řekla dcera.

Rod se ve svých 71 letech rozhodl dobrovolně zemřít poté, co mu lékaři zjistili konečné stádium chronické obstrukční plicní nemoci. Nechtěl být pro své okolí přítěží. "Měl pocit, že je tamním zaměstnancům spíš na obtíž a že je prostě jednodušší odejít z tohoto světa a nikoho neobtěžovat," pokračovala Erin.

Tak tragicky přitom případ vůbec nemusel skončit. Pitevní zpráva totiž ukázala, že Rod smrtelným onemocněním vůbec netrpěl a že se lékaři s diagnózou zmýlili. Zdravotníci, kteří rozhodovali o povolení eutanazie, přitom tak klíčové rozhodnutí vůbec nekonzultovali s praktickým lékařem.

Související obsah

"Řekla bych, že je to velký problém. Za svou praxi jsem se třeba setkala s pacienty, kteří se zmínili, že by raději zemřeli a zvolili si asistovanou sebevraždu, než aby byli chudí," přidala se rodinná lékařka Ramona Coelhová.

Léčba bývá často velmi nákladná. Kanada eutanazii legalizovala před šesti lety a podle kritiků má nejtolerantnější pravidla na světě. Dříve o asistovanou smrt mohli zažádat pouze nevyléčitelní pacienti, kteří čelili nesnesitelnému fyzickému nebo duševnímu utrpení. Teď se pro ni mohou rozhodnout i ti, kteří do této kategorie nespadají.

Podle nově zveřejněné studie tvoří více než tři procenta všech úmrtí v zemi právě lidé, kteří se rozhodli pro eutanazii.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz