Tipy na výlet

Tipy na výlety: Vydejte se na jednodenní cestu po Středočeském kraji

Tipy na výlety: Vydejte se na jednodenní cestu po Středočeském kraji
Průhonický park | Zdroj: Profimedia

Středočeský kraj je obklopen řadou zajímavostí. Přinášíme vám přehled tipů, kam vyrazit na jednodenní výlet.

Gotická Kutná Hora 

Kousek za Kolínem leží nenápadné městečko. Čím blíž se dostanete do jeho historického jádra, tím snáz pochopíte, proč je Kutná Hora zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Název města je odvozen od těžby (kutání) stříbra. Ostatně právě díky stříbru se Kutná Hora mohla rozrůst a stát se důležitým centrem země. Vy určitě nezapomeňte navštívit České muzeum stříbra, které vám o těžbě a samotné historii poví více.

Od muzea se vydejte Barborskou ulicí rovnou ke chrámu svaté Barbory. Cestou odtud si můžete odpočinout v Breuerových sadech a kousek od nich objevíte Vlašský dvůr. Jde o zachovalý hrad ze 13. století, kde se razily pražské groše. Při samotné procházce Kutnou Horou určitě narazíte na úchvatná historická náměstí.

Související obsah

Klid v Průhonicích 

Žijete v Praze? Pak už jste zřejmě někdy navštívili Průhonický park, který je jen pár kilometrů od hlavního města. Tento 240 hektarů velký parkový komplex založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca už v roce 1885. A park své kouzlo neztrácí dodnes. Většina lidí doporučuje vydat se tam na začátku června, protože tou dobou totiž v parku kvetou rododendrony. Areál ale stojí za návštěvu v každém ročním období, dokonce i v zimě.

Lázeňské Poděbrady 

Jenom 50 km východně od hlavního města na vás čeká oáza klidu a lázeňství. Od Poděbrad rozhodně nečekejte honosné historické památky, jako tomu je třeba v Kutné Hoře. Vydejte se tam ve chvíli, kdy potřebujete načerpat energii a užít si klidné odpoledne. Procházka kolonádou se zmrzlinou v ruce je opravdový balzám na duši. Obzvláště když ji doplníte o kafíčko na zahrádce některého z tamních podniků. V Poděbradech se prostě nikam nespěchá.

Související obsah

Pokud vám však klidný život nic neříká, pak si můžete toto město a jeho okolí užít i aktivněji. Cyklostezka, která vede podél Labe, je ideální pro rodiny s dětmi, které nechtějí zdolávat náročné terény. Možná si klid Poděbrad zamilujete natolik, že vám jeden den bude připadat málo. To rozhodně nevadí, protože v tomto městě najdete mnoho lázeňských domů, které nabízejí kromě klasických léčebných procedur i wellness víkendy.

Zámek Loučeň 

Když už budete v Poděbradech, můžete to rovnou vzít přes Loučeň. Malý městys na Nymbursku je známý především díky baroknímu zámku, který prošel v letech 2000 až 2007 kompletní rekonstrukcí. Nenechte si ujít prohlídku zámku, která je speciální v tom, že vás provázejí průvodci v dobových kostýmech. Poté se vydejte do tamních bludišť, která zamotají hlavu nejen dětem, ale i dospělým. Den na tomto zámku vám uteče jako voda a místo si vás získá natolik, že se sem ještě někdy vrátíte.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz