Domácí

Hradní stráži chybí vojáci. Podívejte se, co musí zvládnout adepti

Vojáků u Hradní stráže je nedostatek. V současné době kromě řidičů a psovodů hledají i 130 lidí na pozice strážných. Taková práce ale neobnáší pouze stání ve strážních budkách, členové Hradní stráže musí absolvovat i vojenský výcvik.

Hradní stráž – útvar, kde práce obnáší mnohem víc, než si někteří myslí. "Jelikož voják Hradní stráže je příslušník ozbrojených sil, tak musí znát prakticky všechno, co každý voják," upozornil střelecký instruktor Martin Regner.

K práci vojáka Hradní stráže nepatří pouze stání na čestných a pohyblivých stanovištích, pravidelně také musí absolvovat i střelecký výcvik.

Před nástupem k jednotkám Hradní stráže musejí nováčci splnit určitá kritéria a absolvovat intenzivní kurz.

"Musí být občanem České republiky, dovršených 18 let věku, minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, výšku mezi 178 a 188 centimetry. Nesmí mít na viditelných místech tetování, piercing a náušnice, pro strážní službu nesmí používat dioptrické brýle a musí mít výborný zdravotní stav klasifikaci A," vyjmenoval podmínky tiskový mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

Související obsah

​"Klademe velký důraz na střeleckou přípravu, topografickou, zdravotnickou, a dle charakteru určení jednotky taky na strážní a dozorčí službu," vysvětlil instruktor Regner.

"Samozřejmě tou nejdůležitější částí je pořadová příprava, kde se všichni noví kluci učí cviky s puškou na místě a za pohybu pro splnění toho druhého primárního úkolu Hradní stráže, což jsou pietní a protokolární akty," dodal vrchní praporčík 2. praporu Hradní stráže Richard Chyba.

V současné době Hradní stráži chybí 130 strážných. Někteří proto z výcviku ve Vyškově zamířili rovnou na Hrad. Díky náboru dalších příslušníků se tak bude moci jednotka intenzivněji věnovat výcviku.

Související obsah

​"Od začátku mě to zajímalo, ale docela dlouho mi trvalo, než jsem se sem dostal," řekl nováček u Hradní stráže Jakub Drahorád.

Jednou z motivací jít sloužit k Hradní stráži je kromě prostředí i dost volného času a plat. Vojáci na základních funkcích tam mají minimálně 35 tisíc měsíčně čistého.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz