Krimi

Tragédie na leteckém dni v Chebu. Letadlo narazilo do domu, pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu se stala obrovská tragédie. Pilot s historickým letadlem z 2. světové války narazil do domu a na místě zemřel. Jedna žena s lehkým zraněním pak skončila v péči lékařů. Ty na místě doplnili i hasiči a policisté. Akce byla po nehodě ukončena.

Mezinárodní letecký den v Chebu poznamenala obrovská tragédie. Do jednoho z domů tam narazil pilot s letadlem z 2. světové války. Ten na místě zemřel. Lehce zraněna byla i jedna žena, do nemocnice však nemusela. 

"Na místo byla vyslána dvě vozidla rychlé zdravotnické pomoci, jedno vozidlo RV a letecká záchranná služba Plzeň," uvedli záchranáři. Na místě stále zasahují všechny složky IZS. Zásah pak bude trvat několik hodin. Komunikace byla po desáté hodině večer opět průjezdná, a to přes obec Horní Dvory, uvedla policie na twitteru

"Na místě je vrtulník a bude i dron letecké služby, jenž nám pomáhají monitorovat a ohledávat místo události. Dokumentovat místo události bude i 3D scanner. Na vyšetřování příčiny nehody budeme spolupracovat s úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod," sdělila TN.cz policie. 

Související obsah

"Já byl mezi místními. Bydleli vedle domu, do kterého se letadlo trefilo. Viděli jsme, jak to spadlo, slyšeli jsme ránu a vyběhli jsme tam. Hrnuly se tam davy lidí a ve spolupráci s pořadateli jsme je zastavili, aby tam nebyl blázinec a něco se nestalo. Postupně začali přijíždět hasiči a policisté," přiblížil situaci pro TN.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který situaci natočil. 

Ke smutné události se na twitteru vyjádřil i miliardář Ivo Lukačovič. "Točenský Hurricane spadnul při leteckém dni. Petr zahynul. Je mi to moc líto," uvedl Lukačovič. 

Letounů Hawker Hurricane se vyrobilo zhruba 15 tisíc kusů. Do neděle jich bylo schopných vzletět pouze 15, jen jedno ve verzi Mk. IV. Na bojiště se tento model s označením IV poprvé podíval v roce 1943. Nemalý podíl pak měl například při bojích v Barmě (dnešní Myanmar, pozn. red.) o rok později. 

Ten, který se v neděli v Chebu zřítil, se v loňském roce dostal z Belgie do České republiky po kompletní rekonstrukci. Letadlo patřilo leteckému muzeu Točná. Zároveň byl posledním letuschopným Hawker Hurricane Mk. IV. na světě. Sloužil u RAF v Itálii, Jugoslávii a Řecku. Jeho rekonstrukce začala v roce 2001. 

Policisté pak žádají veřejnost o spolupráci. "Pokud někdo viděl pád letadla nebo má kamerové záznamy, volejte na linku 158," uvedli. 

Podívejte se na poslední vzlet letounu Hawker Hurricane:

O tomto konkrétním letadle jsme minulý rok točili reportáž. Podívejte se, v čem bylo unikátní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz