Zahraničí

Řeka Rýn vysychá. Nízká hladina výrazně komplikuje lodní dopravu

Hladina řeky Rýn v pondělí klesla k pouhým 30 centimetrům. Lodní doprava po německé vodní tepně tak nadále čelí velkým komplikacím. Situace by se mohla zlepšit až koncem týdne, kdy by mělo silněji pršet. Do té doby bude nejen Německo přicházet o miliony korun.

Bez problému se do svého cíle po Rýnu dostane jen čtvrtina zboží. Právě na takovou kapacitu, na pouhých 25 %, je teď naplněna většina kontejnerů, které po řece míří k cíli. "Obecně neplatí žádný zákaz, který by se týkal dopravy při nedostatku vody. Každý je zodpovědný za naložení své lodi tak, aby byla doprava bezpečná. Takže omezení neplatí," vysvětlil hydrolog Bastian Klein.

Jenže trup lodi si dopravci o dno Rýna sedřít nechtějí, a tak přicházejí o značnou část zisku. Růst německé ekonomiky by mohl kvůli tomu letos být až o půl procenta nižší. Tamní průmyslové oblasti jsou totiž pomocí Rýna spojené s důležitými mezinárodními přístavy, jakým je třeba Rotterdam. "Nikdy jsem tak málo vody v řece nezažila," přiblížila jedna z obyvatelek Bingenu nad Rýnem.

Související obsah

Velké sucho zasáhlo Rýn naposledy v říjnu roku 2018, kdy hladina klesla na rekordních 27 centimetrů. Experti věří, že tak zlá situace letos nebude. Koncem týdne by se mohla začít zase pomalu zvedat. Úplné zastavení dopravy tak snad hrozit nebude.

"Všechny nové lodě, které se teď objednávají a konstruují, už dokážou fungovat i v řekách s nízkou hladinou. Už se s těmito podmínkami počítá," uvedl zástupce přepravní společnosti Christian Lorenz.

Extrémní sucha letos trápí celou Evropu. Výjimkou není ani sousední Francie. Úřady na některých místech lidem zakázaly zalévat trávníky nebo mýt auta. Jenže na zalévání golfových hřišť voda stále využita být může. A některým lidem to začalo vadit. Před domem mají poušť, zatímco golfisté si užívají krásně zelený trávník. Třeba v Toulouse to skupina aktivistů neunesla a tamní jamky zabetonovala.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz