Naše Česko

Vzácný výskyt na Šumavě. Fotopast zachytila našeho největšího kopytníka

Fotopast nainstalovaná na rysa zachytila na Šumavě losa evropského. Zvládla zachytit jen obří nohy našeho největšího kopytníka. V Česku už přitom losů zůstalo jen pár.

"Když se na fotopasti, nainstalované na rysa, objeví jenom obří nohy, pak k nám zavítal los evropský," napsala nezisková organizace Alka Wildlife. Výskyt tohoto kopytníka přitom v Česku není příliš hojný, fotografie losa na Vyšebrodsku je proto výjimečná.

"Na Šumavě je malá populace, kterou občas doplní další losové z Polska," řekla TN.cz Kateřina Poledníková z Alka Wildlife. "Nikde jinde se v Česku nevyskytuje," dodala.

Od období vrcholného středověku už se na území současné České republiky losové moc neobjevují. Z Polska začal do Československa migrovat v 50. letech. "Až do konce 60. let se na našem území vyskytoval pouze sporadicky. Na přelomu 60. a 70. let ale počet migrujících jedinců narůstal, zvyšovala se i délka jejich pobytu a vyrovnával se poměr pohlaví" uvedla organizace Alka Wildlife na facebooku. "V roce 1974 bylo na Jindřichohradecku zaznamenáno narození prvního mláděte, což lze považovat za první údaj o stálém výskytu losa na našem území," dodala.

Související obsah

V posledních letech je ale losů v jižních Čechách stále méně. "Původně odhadovaná početnost 10 až 15 losů na pravém břehu Lipna už bohužel dávno neplatí, a tak se losi pomalu stávají nejvzácnějšími obyvateli rakouského pohraničí," upozornila organizace. V letech 2014 až 2016 losy ještě chytali do fotopastí pravidelně. Pak ale nastala dlouhá pauza.

"Naše růžové losí fotky z letošního června jsou tak naše první od roku 2017, kdy mladou losici srazilo u Lipna auto. A moc doufáme, že nejsou také poslední," sdělila organizace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz