Domácí

Lidé ztrácí zájem o komunální volby. Na řadě míst vůbec nebudou

Stále méně lidí má zájem kandidovat v malých obcích v komunálních volbách. Oproti roku 2018 o 21 tisíc méně. Celkem se o místa ve vedení obcí bude ucházet na 200 tisíc kandidátů. Jejich počet se ale může ještě změnit. Na řadě míst nebudou volby vůbec, protože tam není nikdo, kdo by se o místo v zastupitelstvu ucházel. Podle některých starostů je práce komunálního politika náročná a lidé o ni ztrácí zájem.

V nejméně 11 obcích letos na podzim voliči k urně nepůjdou, nebyla tam podaná kandidátní listina nebo počet kandidátů nestačil. Jednou z takových obcí jsou i Nevězice na Písecku.

Nepodařilo se tam sestavit kandidátní listinu. Ze sedmi zastupitelů už nechtěli práci vykonávat tři lidé. Důvodem nezájmu je vytíženost. Starosta obce, ve které žije jen 140 lidí, pracuje podle svých slov 24 hodin – sedm dní v týdnu a má na starosti všechno od administrativy po sousedskou výpomoc. "Kolikrát tady sepíšeme někomu smlouvu. Jsou tady lidi, kteří nemají počítač. Když někdo něco potřebuje, tak jsem elektrikář a pomůžu mu," popsal starosta Vladimír Kyliánek (BEZPP).

Prvním dnem voleb tam všichni končí. "Nastoupí tady správce z ministerstva vnitra, který bude řídit základní chod obce až do voleb, které budou vyhlášený ministerstvem," vysvětlil Kyliánek.

Související obsah

​Jednu jedinou kandidátku, kterou navíc sestavili jen horko těžko, mají třeba v Rantířově na Jihlavsku. Podle místního starosty zájem o místo na radnici není třeba kvůli zvyšující se administrativě. Svoji práci jako komunální politik prý bere jako službu lidem, i když jak sám přiznává, v malé obci je to o něco těžší. "Všichni o vás na vesnici vědí, kdo jste, takže vás potkávají třeba v hospodě, obvolávají vás na telefonu, to je celodenní věc," sdělil starosta Tomáš Novotný (BEZPP). Přemluvit někoho, aby se ucházel o funkci zastupitele, jde zřejmě těžko. 

Úplným opakem je obec Hošťálková na Vsetínsku. Přestože má kolem 2 000 obyvatel, kandidátek mají nejvíc v republice, celkem jich je 29. "Tady je 29 kandidátů, v podstatě, co je důležité říct, že každá strana je jeden nezávislý kandidát. Tento volební systém tady máme od novely volebního zákona od roku 1990, kdy to tady tak držíme a nikdy tady nekandidovala nějaká strana nebo sdružení nestraníků," poznamenal starosta Petr Laštovica (BEZPP).

Za svoji službu lidem dostávají komunální politici od 1 300 do 140 tisíc korun hrubého měsíčně, záleží na velikosti obce nebo také na tom, zda dotyčný vykonává volenou funkci na "plný úvazek". To znamená, že je pro funkci uvolněný. Neuvolněný starosta má pozici jako takzvaný "vedlejšák" ke svému zaměstnání. Z veřejného rozpočtu proto dostává méně peněz, nebo nic.

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz