Domácí

Kandidovat letos bude téměř 200 tisíc lidí. Některým už je skoro 100 let

V komunálních volbách by mělo letos kandidovat téměř 200 tisíc lidí a skoro třetina z nich jsou ženy. O křeslo starosty, primátora nebo zastupitele budou bojovat kandidáti téměř všech věkových kategorií. Letos jsou na kandidátkách dokonce dva nejstarší kandidáti minimálně za posledních dvacet let.

Jaromír Mecner (93) se angažuje v politice od roku 1995. I letos kandiduje za ČSSD do zastupitelstva obce Hořovice na Berounsku. Jenže komunální politiku dělat vlastně nechce. V případě, že by byl zvolen, hodlá se funkce kvůli vysokému věku vzdát. "To je taková jakási povinnost naše, protože zůstávám členem sociální demokracie a mladí lidé nemají zájem o politiku," prohlásil.

V letošních komunálních volbách ale není zdaleka nejstarším kandidátem. Za KSČM kandidují v Praze a v Karlových Varech dva 96letí senioři. Muž a žena. To znamená, že by svůj mandát končili jako století. V Praze 6 je na komunistické kandidátce hned 13 lidí, kteří překročili devadesátku. Mluvit na kameru nechtěli. "Dnešní doba je složitá, pro to kandidovat za komunistickou stranu díky antikomunismu, který je dneska v České republice velice silný," uvedl místopředseda KSČM Milan Krajča. 

Naopak nejmladší jsou 18letí, třeba Tadeáš Štěpka, který chce za Piráty na magistrát i do zastupitelstva Prahy 18. "Na jednání zastupitelstva jsem panem místostarostou byl trošku zesměšněný, že do toho nemám co mluvit, že je mi teprve 17. My mladí bychom do toho měli promlouvat," myslí si.

Související obsah

Na kandidátkách najdeme také zástupce nejrůznějších profesí. Třeba v Čáslavi kandidují archeolog, saunová mistryně, pilot nebo "nejlepší zedník na rohy". V Brně kandiduje například forenzní psycholog.

"Je to především téma bezpečnosti, jelikož už 23 let působím mezi bezpečnostními sbory, je to téma vyloučených lokalit, je to téma sociální, například bezdomovectví," vysvětlil důvody pro kandidaturu forenzní psycholog Jiří Jobánek (Přísaha). Na Karlovarsku chce do vedení obce traktorista nebo rentiér, na Znojemsku zase stolař nebo fyzioterapeutka.

Johana Nováčková, kdu, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz