Domácí

Psychologové radí, kdy začít s kapesným. Děti dostávají peníze hotově i na účet

Stále méně rodičů dává dětem kapesné. Zatímco loni podle bankovní asociace peníze dostávalo 70 procent dětí, letos je to 65 procent. Některé děti kapesné dostávají v hotovosti, jiné mají účet v bance nebo mobilní bankovnictví. Podle psychologů by děti měly první kapesné dostat už ve školce.

Kapesné nebo peníze za odměnu. Rodiče svým dětem dávají průměrně asi 300 korun měsíčně.

Ještě loni kapesné dávalo 70 procent rodičů. Letos jich ubylo. Možná i kvůli energetické krizi. "Zhruba dvě třetiny rodičů stále dávají dětem kapesné," uvedl specialista agentury Ipsos pro finanční trh Michal Straka.

Související obsah

Zhruba 16 procent dětí dostává pravidelné kapesné na týdenní bázi, 25 procent potom měsíčně a zbylých 24 procent nepravidelně. 

Podle psychologů by děti své první kapesné měly dostat už ve školce. "Kdybychom zvládli s tím začít už v předškolním věku, neříkám ve dvou nebo třech letech, ale třeba v těch čtyřech či pěti, tak jak je to dítě trošku vyspělé a vnímá peníze, tak by to bylo úžasné," uvedl dětský psycholog Václav Mertin.

​​Téměř třetina rodičů má pro své děti sjednané stavební a životní pojištění. Běžný účet má celkem 27 procent dětí a zhruba 90 procent z nich si ho ovládá samo spolu s platební kartou.

"Účet je vytvořen na jméno dítěte, ale třeba o tom, jaký limit bude pro platbu kartou, rozhodují rodiče. Když dítě dosáhne věku 15 let a získá občanský průkaz, tak pak přechází už účet plně do jeho správy," popsal specialista externí komunikace KB Michal Teubner.

"Psychologická hranice, kdy otevíráme dětem účet v bance, je zhruba těch deset let," dodal Straka. "Ve světě, do kterého dítě vyrůstá, už možná bude naprosto dominovat všem platbám, proto není důvod, aby si neosvojilo platbu kartou," upozornil ekonom Petr Bartoň.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz